Povećanje stope PDV-a snažno utiče na smanjenje konkurentnosti Crne Gore kao turističke destinacije

Ne postoji realna potreba države za povećanjem poreza na dodatu vrijednost u ugostiteljstvu i ova mjera bi mogla dovesti do smanjenja konkurentnosti ,rasta inflacije i sive ekonomije. Ovo su ocijenili privrednici tokom sjednice Odbora udruženja turizma i ugostiteljstva Privredne komore Crne Gore, održane u Virpazaru.

Predstavnici Ministarstva finansija su istakli da je u planu da stopa PDV-a u oblasti ugostiteljstva bude jedinstvena, te razmatraju i da bude niža od 21 odsto.

– Do kraja godine ćemo predložiti zakonsko rješenje koje će ujednačiti poresku stopu za sve ugostiteljske objekte, čime ćemo stvoriti povoljniji ambijent za čitavu ugostiteljsku djelatnost – istakao je Miloš Radulović iz Direktorata za poreze i carine.

On je najavio da će se posebna radna grupa baviti ovim zakonom, a privrednici su zatražili da njihov predstavnik bude član, kako bi se dobila rješenja koja će doprinijeti razvoju ove djelatnosti.

Predsjednik Odbora Jovović je istakao da se, od početka 2024. godine, po sniženoj stopi PDV-a od 7% oporezuju usluge pripremanja i usluživanja hrane i bezalkoholnih gaziranih pića čiji pregled je dat u Pravilniku i to isključivo u objektima koji su shodno Zakonu o turizmu i ugostiteljstvu kategorisani kao restorani i ketering objekti, i koji posjeduju dozvolu za obavljanje djelatnosti izdatu od nadležnih organa na način utvrđen pomenutim Zakonom.

– Ovakva poreska politika ozbiljno diskriminiše hotelski sektor, koji je osnova razvoja turizma Crne Gore, posebno imajući u vidu da je svaki hotel obavezan da ima restoran te samim tim podliježe PDV stopi od 21%, dok bilo koji nezavisni restoran ima poresku stopu od 7% i automatski dovodi u neravnopravan/diskriminatorski položaj hotele. Kao posljedicu ovakve odluke, trenutno imamo veliki broj malih hotela koji ozbiljno razmišljaju da smještajne jedinice kategorišu u privatan smještaj, a restorane registruju kao zasebne cjeline – kazao je on.

Prema njegovim riječima, s uvođenjem više PDV stope na ugostiteljske usluge od početka 2024. godine na kratki rok su ostvareni pozitivni fiskalni učinci, a koji će se iz godine u godinu smanjivati. Primjeri drugih država koje su povećavale PDV stope pokazuju da će nakon povećanja stope PDV doći do povećanja poreske evazije i sive ekonomije (najviše u ugostiteljstvu).

-U cilju osiguranja daljeg intenzivnog razvoja i unapređenja konkurentnosti turizma u Crnoj Gori, u skladu sa Strategijom razvoja turizma, kao i podsticanja razvoja povezanih djelatnosti, predlaže se da se najavljenim izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dodatu vrijednost, zadrži snižena stopa PDV-a od 7%, na usluge smještaja i propiše snižena stopa PDV-a na usluge u ugostiteljstvu za sve objekte – istakao je Jovović.

Svetlana Šljivančanin, generalna direktorica Direktorata za razvoj turizma i izradu propisa u oblasti turizma u Ministarstvu turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera naglasila je da ovaj direktorat prima sve zahtjeve za dobijanje odobrenja za rad hotela i kategorizaciju hotelskih kapaciteta.

– Strategijom razvoja turizma za period od 2022. do 2025. godine predviđeno je unapređenje hotelskih kapaciteta, kako kvantitativno, tako i kvalitativno. Predviđeno je povećanje hotelskih kapaciteta za 3% u odnosu na postojeće stanje, od čega je 15% predviđeno za sjeverne opštine. Postoji tendencija da se hoteli sa jednom ili dvije zvjezdice renoviraju i pređu u višu kategoriju. Takođe, predviđeni su novi hotelski kapaciteti visoke kategorije sa četiri ili pet zvjezdica – navela je ona.

Šljivančanin je istakla da veliki problem predstavlja različita stopa PDV-a za restorane, odnosno ugostiteljske objekte koji pripremaju i služe hranu i piće, odnosne restorane i hotele koji pružaju usluge smještaja pripremanja hrane i pića, te da postoji tendencija prenamjene pojedinih objekata.

Ona je kazala ovi pojedinačni slučajevi, ukazuju na jednu tendenciju koja nije u skladu sa strategijom razvoja turizma, i što će dovesti do smanjenja hotelskih kapaciteta,  a to nikom nije namjera niti cilj.

– Mi smo uputili jedan dopis kolegama iz Ministarstva finansija s apelom da stopa za restorane bili oni u okviru hotela ili poslovali samostalno, bude jednaka za sve – kazala je Šljivančanin, dodajući da je svima želja da se ovaj problem riješi na dobrobit svih ugostitelja, ali i države.

Ranko Jovović je apelovao da Ministarstvo finansija u Radnu grupu uključi predstavnike turističke privrede, kako bi ona mogla da sugeriše na vrijeme.

Igor Vujošević smatra da je neophodno PDV vratiti na 7% dok se ne donese jedinstveno rješenje.

– U ovakvoj situaciji imate primjer hotela koji će sa 50 zaposlenih da plati 11. 500 eura poreza na 50.000 prometa i ketering koji sa dva zaposlena plaća PDV 3.500 na isti iznos, I onda dobijamo potpuno neravnopravnu utakmicu – istakao je on, dodajući da treba uraditi sveobuhvatnu studiju prije donošenja novog zakonskog rješenja.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here