Pored brojnih problema, usluga Instituta Igalo i dalje na visokom nivou

Институт Игало

Institut „Dr Simo Milošević“, uprkos brojnim problemima sa kojima se suočava, primio je početkom februara prve pacijente u 2024. godini, a broj gostiju uvećao se sa početkom Praznika mimoze.

Kako je za RTHN kazao direktor Zoran Kovačević, da bi 300 pacijenata i oko 400 gostiju bili primljeni na pravi način, veliki je izazov sve parametre držati pod kontrolom.

Zoran Kovačević, direktor Instituta Igalo

– Ljudi ne primaju plate, sistem nije redovno servisiran, tako da su to baš dosta zahtjevni poduhvati u koje smo se upustili, ali vjerujemo da Institut to zaslužuje. Nadamo se da ćemo uspjeti da dođemo do konačnog cilja, odnosno da budemo opušteni i da pričamo samo lijepo o Institutu u narednim godinama – navodi on.

Prvi gosti u ovoj godini dočekani su sa svega 10% uvećanim cijenama usluga, uprkos inflatornim tokovima, jer su cijene nekih proizvoda porasle čak za 40% ili 50% i troškovima za zaposlene zbog većih koeficijenata u novom kolektivnom ugovoru, priča Kovačević.

– Nama su inputi porasli u svim aspektima, počevši od potrošnih materijala, hrane pića i svega ostalog, jedino cijena električne energije nije uvećana, do toga da je i trošak vezan za zaposlene primjenom novog kolektivnog ugovora, koji je počeo da se primjenjuje od 01. novembra u Institutu, tako da su troškovi vezani za zaposlene inače, po svome učešću, ako gledamo surovo prema ekonomskim parametrima, veliki – objašnjava on.

Institut je, kako pojašnjava, radno intenzivna djelatnost, koja podrazumjeva visoko učešće ljudskog rada u cijeni proizvoda. Tolerancija postoji do određene granice, ali troškovi prelaze tu granicu.

– Generalno mislim da naša usluga zaslužuje, pogotovo u odnosu na konkurenciju, značajno više cijene od ovih koje imamo. Naše znanje, pogotovo rad u medicini, jeste na nivou  značajno visočijih cijena, ali kondicija naših smještajnih kapaciteta nije na tom nivou da bi mogla da bude konkurentna, pa time i skuplja – istakao je Kovačević.

Iako je Vlada dala saglasnost na uvećanje cijena za 10% za fondovske pacijente, one su i dalje nerealno niske u odnosu na finansijske parametre i prelomnu tačku rentabilnosti, odnosno nivo troškova koje Institut snosi obrađujući te pacijente. Rehabilitacija crnogorskih pacijenata do sada je servisirana zahvaljujući norveškom programu, za koji su cijene, kako je kazao Kovačević, bile znatno veće.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here