PODNOŠENJE ZAHTJEVA ZA LEGALIZACIJU UMANJUJE POREZ

U prošloj godini je registrovano 3.800 poziva za dopunu zahtjeva za legalizaciju objekata, koji bi trebalo da budu završeni po novom zakonu o planiranju i izgradnji. Do sada je riješeno svega 13 zahtjeva, dok je 1 250 dobilo rješenje o prekidu postupka legalizacije, što ne znači da ti objekti neće biti legalizovani, kada se steknu uslovi. Svi koji su podnijeli zahtjev za legalizaciju, imaju ista prava kao vlasnici legalizovanih objekata, kada je riječ o plaćanju poreza, naveo je sekretar Sekretarijata za prostorno planiranje i izgradnju Vladislav  Velaš.

– Kada je počeo  proces  legalizacije  2018. godine  imali smo rok 9 mjeseci i u prvom krugu legalizacije podnesen je veliki broj  zahtjeva. U Opštini Herceg Novi  u prvom krugu podneseno je  5 000 zahtjeva, dok  su 2020. godine  izmjene zakona o planiranju i izgradnji  uticale na postupak i svi ti zahtjevi započeti po starom, završavaju se po novom zakonu. U prošloj godini imali smo 3.800 poziva za dopunu zahtjeva, koji su morali završiti postupak po novom zakonu. Nismo možda zadovoljni kako to funkcioniše, kako ide. Rješenje po meni nije dobro, ali se mora završiti. Do sada smo donijeli 13 rješenja o legalizaciji i 1.250 rješenja o prekidu postupka legalizacije, u skladu sa važećim zakonom.

Ljudi su pribavili svu dokumentaciju koja je tražena od njih, koja je po zakonu. Usljed nedostatka važećeg planskog dokumenta ili u slučaju, kada se njihov objekat ne uklapa u postojeći planski dokument, mi čekamo donošenje plana generalne regulacije ili budućeg nekog plana, koji će prepoznati njihov objekat. Oni su ispunili sve što je do njih, što je po zakonu traženo, ali prekid  traje sve do stupanja na snagu nekog novog planskog dokumenta ili nekog novog zakona, koji će to pitanje riješiti na drugi način, objasnio je Velaš.

On kaže da su građani dosta nezadovoljni ali da se zakonska rješenja moraju poštovati.

– Ali nije to odbijanje. Jednostavno moramo poštovati zakon, sprovesti ga. Donosimo rješenje o prekidu postupka, a nastavak slijedi, kada se donese neki novi planski dokument ili kada se izmjeni zakon. Nisu to ni mali troškovi. Ne mogu da prihvatim neka opravdanja da vlasnici nelegalnih objekata,  četiri godine  ne mogu da nađu revidenta ili geometra. Jednostavno, svi objekti treba da se uknjiže, da budu evidentirani u katastru, našoj Poreskoj upravi, da plaćaju poreze za te objekte.  I to je novina da im porez neće biti uvećan za 20 odsto. Zakonsko rješenje  je tu fer, iako nelagalan objekat plaćaće porez kao da je legalan ako je u procesu legalizacije.Svi koji nisu podnijeli zahtjeve za legalizaciju  ima ih mnogo, dobili su nova rješenja prema važećoj opštinskoj odluci koja je za njih daleko nepovoljnija. Apel i sugestija,  iako zakon trenutno nije najbolji moramo se ponašati i postupati u skladu sa njim, napominje Velaš.

Čak  90 odsto tih objekata po zahtjevima ne može se  legalizovati, ili nisu u skladu sa važećim planskim dokumentom, sa etažom više, ili su prekoračili stepen izgrađenosti.

-U Herceg Novom veliki problem je nedostaktak planske dokumentacije, 50 odsto teritorije je sa važećom planskom dokumentacijom,  a pola je gdje nema važeći plan,  gdje nema mogućnost za građenje novih objekata i nema mogućnosti  za legalizaciju.  Tako je procentulno mnogo veći broj zahtjeva, koji se ne mogu  riješiti pozitivno u ovom trenutku. Ali prekid postupka je zakonito rješenje i mnogo je bolje za sve da uđu u postupak legalizacije, nego da plaćaju iznose, koji su daleko nepovoljniji po njih. Ta godišnja renta ili zakup prostora je puno nepovoljniji, nego da uđu u postupak legalizacije, pozvao je Velaš.

Herceg Novi  je prva Opština u Crnoj Gori, koja je donijela Odluku o godišnjoj naknadi  za korišćenje prostora:

-Svi nelegalni objekti za koje su do sada plaćali uvećan porez za 20 odsto, stupanjem na snagu ove odluke, prestaje njihova obaveza. Oni automatski plaćaju porez, kao i legalni objekti. Zato je veoma bitno da objekat bude u postupku legalizacije, da knjiže svoje objekte, da stave teret nelegalnog objekta,  jer na taj način jedino ih stavljamo u isti koš kao i legalan objekat,odnosno, ne plaćaju uvećani porez. Za sve ostale objekte, za koje ne bude ispoštovan zakon, u obavezi su da plađaju godišnju  naknadu, koja ni malo nije povoljna. Apelujem  da svi koji to nisu učinili  podnesu zahtjev za legalizaciju, jer će mnogo manje plaćati nego što plaćaju godišnju rentu.

Naplatu radi Sekretarijat za finansije,odnosno, lokalna uprava prihoda , i po tri  ili četiri puta je nepovoljniji nego kada se plaća legalni porez. Obračunava se  po cijeni gradnje na Crnogorskom primorju koeficijent je 0,5 do 2 i ima jedna skala da li je objekat u prvoj zoni i tu postoji razlika, objašnjava Velaš.

Postoji preko 1 500  objekata za koje su poslali rješenja po ovoj odluci i svi oni moraju da plate porez po uvećnoj stopi.          

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here