ПОЧЕЛА ШКОЛСКА ГОДИНА, ПРИЈЕМИ ПРИРЕЂЕНИ У СВИМ ШКОЛАМА

Почела је наставна година у свим школама у Црној Гори и предшколским установама. У херцегновске школе кренуло је преко 4 500 ученика међу којима је преко 300 првачића основне школе. Основцима су данас уручени комплети уџбеника које је обезбједило ресорно Министарство, а Општина Херцег Нови је за прваке основних школа обезбједила школски прибор.

Ана Замбелић Пиштало, секретарка за културу и образовање поручила је да је почетак школске године значајан дан не само за ђаке и родитеље већ за цијели град, јер је будућност у младим људима.

-Ове године бесплатни уџбеници су обезбијеђени за све основце, а Општина Херцег Нови је припремила пригодне поклоне за прваке, школски прибор и тиме смо жељели да симболичним гестом олакашамо родитељима почетак нове школске године.

Околности у којима почиње и ова школска година су специфичне али се Замбелић Пиштало нада да ће она протећи што мирније.

-Школе су васпитно –образовне установе, у њима се граде личности, надограђују све социјалне  вјештине, развија емоционална интелигенција те и у том сегменту мора да се унапређују – казала је Замбелић –Пиштало уз честитке за почетак школске године и поруку да ће Општина ХН бити и даље поуздан партнер у свим њиховим активностима.  

 

Емоције су снажне, казала је директорица ОШ „Милан Вуковић“ Маре Вујиновић, и  као руководиоца али и родитеља, просвјетног радника и професора књижевности.

-Као руководилац ове установе осјећам огромну одговорност јер руководим првом градском основном школом званично основаном 25. новембра 1959. године под именом Милан Вуковић. Мислим да је част и задовољство примити ђаке прваке баш у тој установи и да ће бити задовољство и родитеља што ће њихова дјеца похађати наставу баш у овој установи, казала је директорица Вујиновић поручујући да без просвећености и духовности нема успјешног човјека.

-Просвећеност и духовонст је темељ личности, темељ који се надограђује кроз вријеме, темељ који ствара једног позитивног човјека, интелектуалца, ствара  боље и хуманије друштво. Образовање је нешто што је драгоцјено, казала је она.

У ОШ „Милан Вуковић“ је 75 првачића од који је пет у подручним одјељењима на Подима и Крушевицама, гдје је такође приређен свечани пријем.

Био је велики изазов направити организацију у најбројнијој установи за основно образовање у нашем граду, али су успјели захваљујући одличном колективу спремном на сарадњу, казала је директорица школе Татјана Крстајић. У ОШ „Дашо Павичић“ уписано је 158 првачића.

-Једва чекамо да дочекамо нову генерацију. Знам да за њих почиње веома важно животно раздобље, дивно ђачко доба које сви помињу у пословицама и пјесмама као најљепше. Поздрављам и родитеље и надам се да ћемо сарађивати на сваком плану, казала је директорица Крстајић и истакла да су спремни и за план „Б“ а то је онлајн настава премда сви прижељкују и очекују да ће остати овако као што је сада.

Генерације, с посебном пажњом прихватају учитељице, које се памте током цијелог живота.

-Са подједнаком љубављу и топлином, узбуђењем, у наручје примамо сваку нову генерацију. Покушавамо да се поставимо као родитељи и посветимо им пажњу, казала је Љепосава Марковић, наставница разредне наставе.

Знатно ће бити лакше ове године када су сва дјеца у у одјељењу, казала је Марина Перовић, наставница разредне наставе.

-Претходна година је била „мучна“, све је било ново и за нас и за дјецу и родитеље. Година почиње релаксирано, за разлику од претходне када смо имали групе, два модела наставе, дупли рад и надамо се да ће остати у оваквом моделу у којем смо почели, казала је Перовић и још једном потврдила како су учитељице ту и за стицање нових знања али и за загрљај и утјеху онима који су први пут закорачили у озбиљнији свијет, а неки од њих се први пут и одвојили од родитеља.

И у дворишту ОШ „Илија Кишић“ с нестрпљењем се ишчекивао свечани пријем првачића, а добродошлицу су им пожељели директорица школе Снежана Мирковић и мало старији другари.

-Добро дошли у ваш други дом, желим вам да се на крилима маште, васпитања и знања нађете у једном љепшем и веселијем свијету. Знање које ћете овдје стећи, другаре које ћете упознати пратиће вас кроз читав живот. Зато марљиво и пажљиво градите своје вриједности и врлине. Слушајте родитеље, слушајте и учитеље јер они вам увијек желе само добро, па чак и када се мало љуте, знајте да вам желе само најбоље. Обећавамо да ћемо се потрудити да се у вашој школи осјећате сигурно и безбједно, да се удобно смјестите, помоћи ћемо вам да изградите своје самопоуздање, увешћемо вас у свијет књиге и помоћи ћемо вам да рјешавате загонетке које вам живот пружа, казала је директорица Мирковић.

Организација почетка школске године у овој васпитно образовној установи, захтјева већу ангажованост јер имају и интегрисана одјељења.

-Имамо три интегрисана одјељења и они су данас почели потпуно редовно као и сви остали. И они су имали пријем, а потом је одржан колективни родитељски састанак. Организација је урађена како треба, не очекујем проблеме. Рад је олакшан тиме што имамо асистенте, имамо три дефектолога  и радимо, могу да кажем по устаљеном систему. Ученици који се образују по посебном програму и интегрисана одјељења почињу већ данас по свом програму. Након боравка у школи они настављају да користе друге сервисе а то је одлазак у Дневни центар, казала је директорица Мирковић.

Свечани пријем за 63 првака приређен је и у ОШ „Орјенски батаљон“ гдје су старији ученици извели забавни програм својим најмлађим другарима. Уз пријем у матичној школи, сат раније приређена је свечаност и за првачиће у Подручном одјељењу Баошићи-Ђеновићи.

Звоно у 8:30 означило је почетак првог часа за јутарњу смјену СМШ „Иван Горан Ковачић“, а пријем првака првме смјене организован је у 10, друге у 13 сати. Ученицима је поруку упутила директорица школе Љиљана Карановић.

-Желим им да буду добри, одговорни, вриједни, пуни разумјевања, не само за ову ситуацију везано за ковид, него и иначе, да видимо и чујемо једни друге, помогнемо једни другима и не заборавимо да је школа и васпитна и образовна институција. Надам се и доброј сарадњи са родитељима у наредном периоду, по чему смо и препознати у граду. Спремни смо и ми и ђаци, све смо организовали и мислим да је то што су дјеца сва у одјељењу, право рјешење, казала је Карановић.

Подсјећамо, час у овој школској години, према садашњим мјерама, траје 30 минута, а маске и дезинфекција руку је обавезна за запослене и ученике.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here