PLATFORMA UNIJE SLOBODNIH SINDIKATA

Izvršni odbor Unije slobodnih sindikata Crne Gore, na posljednjoj sjednici utvrdio je platformu očekivanja kada je riječ o ekonomskoj i socijalnoj politici koju će Vlada voditi u narednom mandatnom periodu.

Kako je saopšteno iz Unije, tržište rada u tranziciji je doživjelo značajna pomjeranja, bez posla je ostalo na desetine hiljada radnika, dok je sa druge strane bio zanemarljiv procenat otvaranja novih radnih mjesta. Struktura ekonomije radikalno se promijenila tako da je sada oko 70% radne snage zaposleno u sektoru usluga. Mikro, mala i srednja preduzeća čine oko 99% svih preduzeća i učestvuju u stvaranju bruto domaćeg proizvoda sa 60%.

– Iako je godinama unazad prisutna potreba za napuštanjem prethodnog modela rasta ekonomije i za preuzimanjem novog obrasca rasta, koji se u većoj mjeri oslanja na domaće resurse (kao što su znanje, inovacije, produktivnost), Crna Gora nije prošla kroz neophodnu reformu u tom pravcu. Prethodna, svjetska finansijska kriza koja se reflektovala i na Crnu Goru, a sada i aktuelna zdravstvena kriza sa kojom se suočavamo, ogolile su nedostatke ekonomske politike i čitavog sistema. Kriza sa kojom se trenutno suočavamo dodatno je ukazala na nužnost raskida sa dosadašnjom praksom i ekonomsko-socijalnim sistemom koji je po svemu neodrživ – navodi se u saopštenju

U Uniji smatraju da je Crnoj Gori potreban radikalni zaokret u ekonomskom, socijalnom, poreskom, ekološkom i drugom pogledu, pri čemu glavni nosilac tog preokreta, koji mora biti zasnovan na održivom rastu i razvoju, mora biti novokonstituisana Vlada ali i svaki pojedinac.

Kada je riječ o ekonomskoj politici i tržištu rada, iz Unije će, između ostalog, zahtijevati utvrđivanje minimalne zarade u visini 60% prosječne zarade u Crnoj Gori i pokrenutanje sveobuhvatne kampanje i projektovanje mjera za efikasnu legalizaciju radnog odnosa ogromnog broja lica koja rade “na crno”. Pored toga tražiće i ukidanje naknade za podsticaje za obnovljive izvore energije, kao i smanjenje stope PDV-a na račune za električnu energiju na 7%.

U domenu poreske politike potrebno je korigovati troškove rada kroz smanjenje poreza i doprinosa na teret poslodavca i zaposlenog, ali i zaustaviti nastajanje novog poreskog duga.

Unija slobodnih sindikata očekuje od nove Vlade i reformu javne uprave i socijalne politike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here