Iako su cijene brašna pale, hljebu i ostalim proizvodima za sada ne mrdaju. I ne samo to. Postoje najave, kako su kazali iz Udruženja pekara da ćemo za veknu hljeba u narednom periodu morati možda da izdvojimo još više novca nego do sada, prenosi eKapija.
Pekari su za RTCG kazali da svjetska poizvodnja žitarica, desetak odsto je niža na svjetskom nivou.
– Ako je to istina, cijena brašna neće sigurno padati nego će rasti i u budućnosti nije za očekivati da cijena hljeba padne nego da blago poraste – kazao je Hasan Ramović iz Udruženja pekara.
Niže cijene brašna ne znače i niže cijene hljeba, jer kako objašnjavaju u Ministarstvu poljoprivrede, ona zavisi od mnogo drugih faktora. Kako bi sve uradili da do poskupljenja hljeba ne dođe, čelnici ministarstava poljoprivrede i ekonomskog razvoja i turizma sastaće se iduće sedmice sa Udruženjem pekara kako bi našli najbolje rješenje.
– Jedna od tema sastanka je i nabavka brašna po što povoljnijim cijenama kako bi se stvorila što povoljnija klima za proizvođače hljeba u Crnoj Gori. Vjerujem da ćemo naći modelitet i rješenje da neće doći do poskupljenja cijene brašna u Crnoj Gori – kazao je Miroslav Cimbaljević iz Ministarstva poljoprivrede.
Ukoliko, međutim, napori nadležnih ne uspiju pa hljebu opet skoči cijena, u Ministartvu poljoprivrede poručuju da će uraditi sve što je u njihovoj moći da građani na svom džepu to ne osjete.
– Istakao bih da ministarstvo ima intezivnu komunikaciju sa prirodnim izvorom brašna za Crnu Goru, to je Republika Srbija odakle nabavljamo najveće količine i sa aspekta logistike imamo najjeftiniju cijenu u ovom trenutku i imamo garanciju i dogovor da ćemo kako brašno, tako i ostale životne namirnice imati po tržišnim cijenama koje su validne za tržište Srbije – kazao je Cimbaljević.
Logika nalaže da bi pad cijene hljeba trebalo da se desi, smatra ekonomski analitičar Mirza Mulešković.
– Ja to ne očekujem, u nekom narednom periodu jer veoma je teško kada dođe do rasta cijena da se cijene vrate u normalu, jer cijena ne zavisi samo od cijene osnovnih namirnica, nego rizika šta se može desiti u budućnosti – kazao je Mulešković.
Za sada možemo samo da sjedimo i čekamo nove momente i moguća poskupljenja.