NOVO SJEĆANJE NA ŽRTVE JASENOVCA U GALERIJI „JOSIP BEPO BENKOVIĆ“

Prigušena svjetla, detalji iz logora, ali i priče o mučenicima dočarali su posjetiocima atmosferu boravka u koncentracionom logoru Jasenovac, na izložbi otvorenoj u gradskoj galeriji „Josip Bepo Benković“.

Jedan od autora Bogdan Španjević objašnjava da je izložba bazirana na konceptu verbalne kulture i usmenog narativa, zato što su priče koje slušamo prvi narativi koje u životu čujemo od naših roditelja. Zbog toga su, kako smatra Španjević, kao segmenti izložbe veomi priča i zvuk, kao moćno sugestivno sredstvo.

Španjević je naglasio da je cilj bio „da zajedno pobjegnemo iz logora Jasenovac“.

– U metaforičnom smislu, kada su u aprilu 1945. godine logoraši probili žicu, probili kapiju i izbili na slobodu, oni su fizički pobjegli iz logora. Ako ostajemo u mržnji, ostajemo u duhu tame, metaforički ostajemo u logoru koji nas je zatočio da mrzimo. Ukoliko želimo da se oslobodimo, da nadvladamo i pobjedimo Jasenovac i da zakoračimo u svjetlost, moramo da izađemo iz tih okova i obruča u koje nas vezuje koncept Jasenovca – objašnjava autor.

Kako je kazala direktorica Muzeja i Galerije Slavica Božović, izložba „Jasenovac – logor smrti, zemlja živih“ predstavlja umjetničku interpretaciju istorijskih događaja i stvarnih podataka.

– Multimedijalni sadržaj omogućuje posjetiocu da kroz priče o stradalima u ovom logoru oblikuje novo sjećanje i lični doživljaj stradanja iz kojeg se rađaju ljubav i saosjećanje, umjesto mržnje i straha. Ko ne pamti, ponovo proživljava – kazala je ona na svečanom otvaranju.

Izložba kroz drugačiji konceptualni pristup predstavlja žrtve Jasenovca, odnosno njihove sudbine, osjećanja, razmišljanja, kazala je Božović.

Prirodno je da ova izložba bude upriličena u Herceg Novom, gradu u kojem su trag ostavila dva kolosalna stuba kulture pamćenja Andrić i Njegoš, jer je tema ove izložbe kolektivno pamćenje, navodi direktorica JUK Herceg festa Gordana Krcunović.

Kroz ovaj svojevrsni liturgijski koncept genocida u Jasenovsu kojim se, kako ističe Krcunović, njeguje izvorni odnos prema istini, stvarnosti i žrtvi pojavljuje se zemlja živih.

– Izložba je svojevrsno sjećanje na Hrista i one koji su stradali na pravdi Boga i u njegovo ime. Ovakav koncept izložbe nas obavezuje ne samo u etičkom već i u ontološkom smislu. Izložba je svojevrstan odgovor na izazove u eri kulture zaborava koje podstiče savremena tehnologija, kao što je to ranije radila ideologija. Ona odgovara i na pitanje kako sačuvati sjećanje na genocid koji se desio prije 70 godina i kako industriju zaborava i tehnologiju staviti u službu sjećanja – kazala je Krcunović.

Kako navodi predjednik Opštine Stevan Katić, snažnim audio doživljajem, potresnim pričama i ambijentom autori posjetioce izložbe smještaju u središte stradanja, kako bi ih osnažili da se bez predrasuda suoče sa bolnim temama i krenu na put iscjeljenja.

– Konstruktivno sjećanje na tragediju u Jasenovcu doprinosi prihvatanju i pomirenju koji su ključni za odnose u našem regionu, za postizanje šire društvene promjene, izgradnju demokratskih i odgovornih društava, ali i kao garancija mira. Zato je ova izložba važna – jer budi saosjećanje, koje je moćno oružje protiv zla i mržnje – kazao je on.

Evociranjem stradanja jasenovačkih žrtava i hrabro gledajući istini u oči izložba poziva na budnost i borbu protiv nacionalizma, segregacije i diskriminacije, a to je ono što svi dugujemo žrtvama i budućim generacijama, poručio je Katić.

Otvaranju izložbe prisustvovali su konzul Republike Srbije Zoran Dojčinović, predsjednik SO Herceg Novi Ivan Otović, potpredjednik Opštine Mirko Mustur, sekretar za turizam, ekonomski razvoj i preduzetništvo Nenad Vitomirović.

Audio izložba u galeriji „Josip Bepo Benković“, posvećena žrtvama koncentracionog logora Jasenovac biće otvorena do 1. aprila. Autori su Darko Nikolić i Bogdan Španjević, a izložba je razvijena u saradnji sa stručnjacima Muzeja žrtava genocida iz Beograda koji je i partner na projektu. Ko-producent izložbe je Galerija Štab iz Beograda.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here