Novljanin Nemanja Pudar, doktorant na PFK – projekat dekarbonizacije Bokokotorskog zaliva

Фото УЦГ: Поморски факултет Котор

Tim profesora Pomorskog fakulteta Univerziteta Crne Gore u Kotoru sa kolegama iz Beograda i Splita, realizovaće projekat „Dekarbonizacijom u pomorskom sektoru do zelenog Bokokotorskog zaliva“. Osnovna ideja projekta  odnosi se na postizanje održivog pomorskog saobraćaja i ukupnog smanjenja emisije štetnih gasova, na području Boke. Konkretno, ovaj projekat usmjeren je na predlaganju jednog seta inovativnih rješenja, koji bi se temeljili na primjeni obnovljivih izvora energije, prije svega, sunčeve energije. Projekat okuplja kvalitetan i raznovrstan tim istraživača, profesora sa Fakulteta za pomorstvo u Kotoru, na čelu sa dekanicom Fakulteta Tatjanom Dlabač.

Projekat je uvršten među 22 najbolje rangirana na Konkursu za sufinansiranje nacionalnih naučno – istraživačih radova, u organizaciji Ministarstva prosvjete,  nauke i inovacija. U projekat je uključen i doktorant na Pomorskom fakultetu u Kotoru, mr Nemanja Pudar, inače naš sugrađanin, Novljanin, koji je za RTHN kazao da će u sklopu naučnog istraživanja raditi na svojoj doktorskoj disertaciji:

Nemanja Pudar, doktorant

–  Uslov učešća na projektu je bilo da  bude student doktorskih studija i da kroz projekat uradim svoju doktorsku disertaciju. Cilj projekta koje je u maju prošle godine, raspisalo tadašnje Ministarstvo nauke i inovacija Vlade CG jeste zaposlenje mladih istraživača u okviru projekta i izrada doktorske disertacije. To je u proces koji je neophodan da se prođe i uskoro ćemo biti potpuno posvećeni ovom projektu, kazao je Pudar. Upisao je prije četiri godine tada, među mnogim, novi studijski program pomorske elektrotehnike na Pomorskom fakultetu,kazao je za RTHN Pudar.

Kroz rad na projektu garantovano je i stalno zaposlenje studentu doktorskih studija na Pomorskom fakultetu Nemanji Pudaru:

– Dvije stavke koje su se značajno bodovale prilikom ocjenjivanja projektne aplikacije, odnose se na saradnju sa međunarodnim partnerskim institucijama i saradnju sa dijasporom, a to je konkretno u ovom slučaju bilo preko prof. Nikole Momčilovića koji je iz Tivta, predaje na Mašinskom fakultetu, katedri za  brodogradnju Univerziteta u Beogradu.Takođe, predaje na Pomorskom fakultetu u Kotoru i član je projektnog tima, kazao je Pudar.

Pomorski fakultet u Splitu je takođe bitna partnerska institucija Fakulteta u Kotoru:

– Često boravimo u okviru razmjene studenata osnovnih i master studija   u Splitu, a tako smo i u decembru bili u  laboratorijama Pomorskog fakulteta. Profesorica  Maja Krčun sa Pomorskog fakulteta u Splitu, takođe, će biti angažovana na našem projektu, pojašnjava Pudar.

Nemanja Pudar je student doktorskih studija na Pomorskom fakultetu  UCG od novembra prošle godine, kada je magistrirao na ovoj visokoobrazovnoj instituciji. On ističe da je  vrlo inspirativan i motivišući rad na Fakultetu, odnosno, Univerzitetu, sa profesorima koji se bave naukom i istraživačim radom na više instanci i komplementarnih disciplina. To što je završio Gimnaziju i SŠ Ivan Goran Kovačić u Herceg Novom, aktivnim bavljenjem folklorom u KUD-u Sloga (Đenović) i sportskim aktivnostima dali su vjetar u leđa njegovom profesionalnom zanimanju i što ga je motivisalo ga da ide krupnim koracima  u svijetu  nauke.  Projekti iz oblasti pomorskih nauka, imaju praktičnu primjenu na globalnom nivou i u  lokalnoj sredini u kojoj živi i radi.

– Odlučio sam se za pomorstvo iz razloga što je to internacionalna, grana privrede, i u pomorstvu niste ograničeni  samo na jednu sredinu, nego djelujete globalno. Pogotovo,  sada kada je Pomorski fakultet u Kotoru UCG postao članica Međunarodne asocijacije pomorskih univerziteta ( IAMU ) još više smo dobili na tom globalnom značaju i sada imamo  poziciju i na svjetskom nivou, objašnjava Pudar.

Sve se više obavlja razmjena i protok ljudi i roba između tri bokeljske opštine Kotor, Herceg Novi i Tivat što iziskuje bolju saobraćajnu povezanost i zaštitu životne sredine i eko sistema mora.

– Kada je planiran projekat ideja je bila kako suzbiti i zaštiti od štetnih emisija vazduh i vodu u Boki Kotorskoj, posebno, kada su prisutne saobraćajne gužve tokom ljetnih mjeseci. Planiramo kako  da riješimo to prebacivanje određenog broja putnika, primarno turista, na plovne puteve. Sagledavamo mogućnosti izgradnje brodova, koji će koristiti obnovljive izvore energije, a prije svega na solarni pogon. Energija sunca je nešto što mi ovdje najviše imamo. Vidjećemo kako ćemo moći integrisati solarne panele i neke druge izvore obnovljive energije, priča Pudar.

Na osnovu ovih projekata za očekivati je da će neko buduće plovilo na solarni pogon krstarilo Bokokotorskim zalivom.

Na Pomorskom fakultetu u toku je veliki broj projekata. Između ostalih, to je i projekat Centra za inovacije i preduzetništvo Pomorskog fakulteta u Kotoru (UCG), koji ima za cilj da analizira uticaj kruzera na kvalitet vazduha u Boki Kotorskoj. Instalisali su četiri lokacije senzora za prikupljanje zagađujućih čestica i gasova, a podaci se ažuriraju i analiziraju duže od  dvije godine. Ovo je i tema doktorske disertacije Nemanjine koleginice i saradnice u nastavi na Pomorskom fakultetu, Radmile Gagić.

Nemanju čekaju veliki poduhvati u osvajanju naučnih visina i pomorskih inovativnih pronalazaka, pisanja i objavljivanja velikog broja naučnih radova u časopisima i odlaska na kongrese i međunarodne skupove. Naredne tri godine će biti vrlo zanimljive, kako kaže, u procesu sticanja doktorata, a i trajanja projekta. Sve su to izazovi u ovom poslu kojem je posvećen i koji želi da podijeli sa drugima, da stečeno znanje primjeni u praksi, u svojoj sredini, ali i globalno.

Kroz rad na promociji fakulteta i njegovih studijskih programa, nastoje da  što više mladih motivišu i upoznaju ih sa prednostima koje pruža ova visokoškolska institucija u izboru akademskog zvanja.

– Pomorstvo je jako širok pojam i ono što bi predočio mladim ljudima, da  se po završetku Pomorskog fakulteta, ne mora da ide na brod, kako se kod nas u Boki najčešće tumači. Iako je brod  dobro radno iskustvo, brojne su mogućnosti i na kopnu i rad u međunarodnim organizacijama, u oblasti nautike, inženjerstva pomorskog, u oblasti pomorskog prava, pomorskog engleskog, rad u brodogradilištima kao što i ovdje u Bijeloj aktivna kompanija Adriatik 42. Na ovaj način mogu da iskoriste sve mogućnosti koje im se pružaju, poručio je mladi doktorant na Pomorskom fakultetu Kotor Univerziteta Crne Gore.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here