Rad jedinice za Hitnu medicinsku pomoć u Herceg Novom organizovan je u dvije smjene po 12 sati, a obavljaju ga po jedan ljekar u svakoj, uz asistenciju dovoljnog broja tehničara, priča za RTHN direktor Zavoda, Vuk Niković.
Kako ističe, dezinfromacija je da nema dovoljno ljekara. Zavod prati situaciju, a razmatra se i uvođenje ekipe za brzi transport tokom ljetnje turističke sezone, koju bi činili tehničar i vozač. U prethondih 24 sata, Služba je u Herceg Novom pregledala 33 pacijenta, uz šest kućnih posjeta.
– Na dnevnom nivou, posebno tokom ljetnje sezone, pratimo porast ili pad broja pregleda, kako bismo, ukoliko dođe do porasta, adekvatno reagovali, a građani i turisti dobili odgovarajuću uslugu Hitne medicinske pomoći. Ne bavimo se improvizacijama. Nekada se dešavaju vanredne situacije, u njima se adekvatno reaguje, tako da, po meni, trenutno nema mjesta panici među građanima Herceg Novog – uvjerava Niković.
Zavod za hitnu medicinsku pomoć, kako navodi, ima korektnu saradnju sa menadžmentom Doma zdravlja Herceg Novi, odakle mogu očekivati podršku u slučaju nepredviđene situacije.
Niković objašnjava da problem nedostatka ljekara ne muči samo Crnu Goru, već da se sa njime suočava sve veći broj zemalja Evropske unije.
– Taj problem nastojimo da prevazilazimo tako što na dnevnom nivou pratimo priliv pacijenata u jedinicama i na osnovu toga, ukoliko priliv u toku 24 sata bude povećan, naravno da ćemo reagovati. Za sada ne vidim problem, imamo priliv od 33 pregleda za 24 sata i šest kućnih posjeta – pojasnio je on.
Niković smatra da će Zavod na pravi način odgovoriti na sve zahtjevne situacije ljetnje turističke sezone.
– Ljetnja sezona je specifična, akcidentalne situacije dešavaju se na plažama i u vodi. Svako kupalište pokriveno je spasiocima, ali naše ekipe, kao i prošle godine na adekvatan način reaguju – kazao je Niković.
Preko Opštne bolnice Kotor, koja upravlja bolnicom u Meljinama, za ljekare u jedinici Hitne pomoći u Herceg Novom obezbjeđeni su određeni smještajni kapaciteti, pa ukoliko bude potrebe za angažovanjem većeg broja ljekara, oni će imati obezbjeđen smještaj. Za povećanje broja ljekara biće obezbjeđena i preraspodjela resursa i kadra, zaključio je Niković.
KOLIKO? Nama treba 2 tima po 4 smjene, imate li to?
Normalno kada na poziv hitnoj za nepokretnog pacijenta njihov odgovor glasi „imamo mi ozbiljnijih pacijenata a ne da gubimo vrijeme na njega“.
Za podrucije herceg novog potrebno ne da postoje minimum 3 ekipe u dnevnoj smijeni i 2 uvece.
U utorak (4. jula) oko 23h bio je zastoj na magistrali kod Crvenog krsta (!!!) – na asfaltu je ležao srušeni motorcikl, kraj njega sanitetska kola i policajci…
Svakodnevno slušam i gledam kako motorcikli grme od Autobuske stanice prema MUPu i Domu zdravlja i pretiču po punoj crti…
Nisam primijetio da se Saobraćajna policija puno angažuje oko agresivne vožnje motorciklista osim kada dođe do saobraćajke i pada vozača, pa dođu na uviđaj.
Crna Gora postaje sve omiljenija kod stranih motorciklista koji obožavaju krivudave ceste i divne panorame. Oni voze umjerenim i propisanim tempom i vrlo često su u kolonama.
Umjereni tempo nije karakteristika vozača motorcikala u CG. Oni hoće i brzinom i grmljavinom motora pokazati selu šta posjeduju.
Svojevrstan alibi im je njihova božična/novogodišnja donacija Domu za djecu u Bijeloj koju uvijek medijski pozitivno za sebe iskoriste za promociju njihovih čeličnih konja…
Radovi na renoviranju stepeništa Elize Duković Lombardić (ranije Risanska ulica) su zbog turističke sezone obustavljeni. Veoma problematični su neobrađeni šahtovi koji su velika opasnost po mraku jer na dijelu od magistrale do prve stambene zgrade noćno osvijetljenje ne funkcioniše.
Hitna pomoć u Herceg Novom bi imala manje opterećenja kada bi se ovakve stvari u gradu iole držale pod kontrolom. I dalje vlada stupidna balkanska krilatica: „Ljudi sami trebaju da paze“…