Ни новим правилником о полагању возачког испита нису обухваћени битни проблеми

У циљу повећања квалитета организације и реализације возачких испита, и унапређења квалитета безбједности саобраћаја, Министарство просвјете, науке и иновација донијело је нови Правилник о начину организовања и спровођења полагања возачког испита.

Умјесто сваке треће недеље, полагања ће бити организована последњег викенда у мјесецу, а уведена су и правила понашања како кандидата, тако и чланова испитних комисија.

Саобраћајни инжењер и дугогодишњи инструктор вожње, Слободан Влачић за РТХН каже да су у радној групи били људи који су имали потребу да направе одређене иновације, у чему су дјелимично успијели, док су неке ствари остале необрађене. Као један од проблема истиче изостанак праћена кандидата који положе возачки испит.

-Неке ствари су направљене добро. Мало се покушало објаснити кандидатима да треба да дођу уредни  и како требада се понашају. Ипак је то један испит који је врло важан и не смијемо заборавити да ауто школе у Црној Гори прозводе те возаче, активне учеснике у саобраћају, али је проблем што се ти наши кандидати који положе послије не прате. Ми смо једина држава у Европи гдје имамо младог возача а гдје немамо ригорозније санкције према тим младим неискусним возачима, а ја одговорно тврдим да ти наши кандидати имају довољан ниво, значи минимум вјештина и навика да би учествовали безбиједно на путу у саобраћају, али изостаје њихово праћење.

Црна Гора нема Агенцију за безбједност саобраћаја, нити професионалне испитиваче.

-Ми смо једина држава у Европи који немамо лиценциране испитиваче – професионалце. Свугдје је то човјек којем је то занимање. Немамо Агенцију за безбједност саобраћаја која је итекако важна спона између Министарства и ових организација које се баве озбиљно едукацијом у саобраћају. Прописан је кодекс понашања возача, затим радње које кандидат мора извести, посебно за ове професионалне категорије, и ја то поздрављам. Рецимо за Е категорију мора да паркира под 90 степени скуп возила. То је ок, он је професионалац и ту нема поправке, али чини ми се да ти људи који питају нису у стању да то ураде. Ако ја треба некога да питам нешто, онда би ја то засигурно требао да урадим боље од њега, а чини ми се да то није случај, сматра Влачић.

Новим правилником први пут ће кандидати имати могућност приговора на одлуку Испитне комисије, али Влачић сматра да то није сврсисходно.

-Док траје процес жалбе, кандидат не може да полаже возачки испит, он је сам себе деградирао на пар мјесеци, и не може да полаже док се тај проблем не ријеши. Сад, да ли ће бити ријешен успјешно по њега или не, то је друго питање. Често се кандидати жале, али нису у праву. Кандидат дође на практични дио испита, није задовољио, и одна долази на следећи испит без једног јединог часа и очекује да ће га неко пустити ако му је то пети, шести, седми пут… Неће! Он мора имати довољан ниво знања да би положио. Никако кандидати да схвате да они морају то да науче . Они морају стварно да науче да би били безбиједни у саобраћају, не само по себе него и све остале учеснике.

Са оваквом путном инфраструктуром и бројем возила није нимало лако положити возачки испит.

-Заблуда је да је некоме прије 30 година теже било положити. Тада је у Херцег Новом било 1 040 регистрованих аутомобила а сад их има 17 000 на истом простору, што значи да ја као возач морам много више да знам и успјешније неке радње да радим да би парирао свим проблемима који ме свакодневно прате, поручује Влачић.

Правилник о безбједности у саобраћају ће морати да се мијења и усклади са новим Законом о безбиједности саобраћаја, који мора бити компатибилан са Европом, каже Влачић, истичући да нашу возачку дозволу признаје само пет држава у свијету. Очекује још озбиљнији рад, како у Министасрству просвјете, науке и иновација тако и у ауто-школама, како би заједнички рад донио позитивне резултате.

 

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here