Prosvjetni radnici u Crnoj Gori počeće novu školsku godinu štrajkom upozorenja. Do sada je podršku štrajku dalo 90 % prosvetara iz Herceg Novog, a po prvi put od 2002. godine kada je organizovan veliki štrajk, prioritet nisu zarade već dostojanstvo profesije.
Predsjednik Glavnog odbora Sindikata prosvjete Crne Gore, Oliver Jakovljević u izjavi za RTHN kazao je da je finansijski momenat bitan ali da je društveni status prosvjetnih radnika marginalizovan i to kroz izrade zakona, normativnih akata, pravilnika. Rukovodstvo Sindikata koje je izabrano prije dvije godine uvidjelo je da to mora da se mijenja.
-Dostojanstvo prosvjetnih radnika je dovedeno do tih granica da pojedine kolege sa stresom idu na posao. Glavni odbor je prije desetak dana donio odluku da idemo u štrajk upozorenja. Protekle dvije godine zbog promjena Vlada smo radili u otežanim uslovima u odnosu na socijalnog partnera a to je Ministarstvo prosvjete. tek skoro smo pokrenuli mnoge stvari a vidimo da će možda sve ponovo da se odloži. Mnoge profesije su dobile dosta velike plate u odnosu na samu prosvjetu. Prosvjeta je dobila nekih 45 % i to u roku od tri godine. Da li će to biti dovoljno, sigurno da neće, jer već vidimo kolika je inflacija a mislim da je mnogo veća od 10 % koliko je predviđeno povećanje od januara, kazao je Jakovljević.
Poručuje da buduće Ministarstvo prosvjete i sama Vlada moraju da se suoče sa činjenicom da zakoni koji regulišu sistem obrazovanja moraju da se mijenjaju.
-Na nama je da ukažemo koji su to članovi zakona i da insistiramo da se oni što prije mijenjaju kako bi odgovarali prosvjetnim radnicima i društvu u cjelinu. Raniji zakoni su donošeni na brzinu nadamo se da to neće biti ubuduće i zato smo tražili da bude zastupljen redovan socijalni dijalog, rekao je Jakovljević.
Podsjeća da je još uvijek veliki broj prosvjetara nema riješeno stambeno pitanje i da su tek prije šest godina uspjeli da obezbijede kupovinu po povoljnim uslovima stanove za 30-ak radnika. Sada im je prioritet da stanove dobiju kolege koje su pred penzijom i koje su narušenog zdravlja.
Jakovljević kaže da je do sada 90% prosvjetnih radnika iz Herceg Novog podržalo štrajk, da bi taj procenat bio i veći ali da su neki ljudi na bolovanjima zbog čega nisu bili u mogućnosti da daju potpis podrške.
-U zavisnosti od odziva vjerovatno bi Sindikat bio u poziciji da pozove kolege na opšti štrajk ukoliko naši zahtijevi ne budu realizovani. Da bi se organizovao taj štrajk mora da bude organizovan minimum procesa rada, kazao je Jakovljević i objasnio da je Uredbom Vlade 2003. godine definisano da samo dopunska i dodatna nastava nisu minimum procesa rada. Zakon o štrajku koji je donesen 2015. godine obrazovanje je svrstao u djelatnost u kojoj bi štrajk ugrozio bezbjednost lica, odnosno djece što ranije nije bio slučaj. Uredba o minimumu procesa rada nije donesena do danas od strane poslodavca.
-Mi smo na tome insistirali kako bi se otvorila mogućnost i prosvjetarima na ono što Ustav garantuje svim zaposlenima, pravo na štrajk. Mi smo za štrajk upozorenja ispoštovali sve a to je da ga prijavimo direktorima škola 24 sata prije održavanja.
Jakovljević tvrdi da prosvjetni radnici rade veoma profesionalno kako bi djeca dobila maksimalno znanje ali ističe i da su poslednja dešavanja kada su eksterne provjere znanja u pitanju narušile njihov kredibilitet ali i pokazale da društvo više cijeni one koje prepisuju nego one koji rade onako kako bi trebalo.
Pozvao je sve kolege na ujedinjenje ali i da daju inicijativu za predloge za izmjene zakona jer bi već u januaru trebalo da znaju da li će se preduzeti konkretni potezi od strane Ministarstva i Vlade.