Na Sušćepanu zaustavljeno deponovanje otpada

Hercegnovska NVO EkoKulMedia, u sklopu projekta EKoScreen, koji je podržan u okviru Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2 (ReLOaD2), nastoji da ukaže nadležnima na crne ekološke tačke na području opštine ali i da podignu ekološku svijest sugrađana. Jedna od crnih ekoloških tačaka do skoro je bila deponija u selu Sušćepan, koja je uklonjena nakon njihove prijave ali i brze reakcije Službe za inspekcijske poslove.  

„Junak” ove priče, kako navode, je strani državljanin, sa kojim stanovnici ulice Tara  godinama imaju veliki problem. Njihov miran život i odredište,  sa koga mnogi imaju i lijep pogled na zaliv, narušava deponovanje raznog otpada koje njihov susjed godinama dovlači.

-Ovaj strani državljanin, po njihovom svjedočenju, prikuplja starudiju po naselju, kao i sa drugih lokacija. Dovlači namještaj, građevinski otpad, metal, plastiku, šipke, daske, čak i stara auta… Pri tom često stvara  buku, zauzima posjede komšija, nagrđuje  okolinu i pogled na zaliv. Kakvo je to neuređeno, divlje, nelegalno odlagalište svako se može uvjeriti i po fotografijama. Otpad je razbacan na sve strane, a mještani su nam kazali da zauzima i privatne placeve, često i javni put. Nikome nije bilo jasno da komunalna inspekcija i policija ne mogu ništa drugo da preduzemu osim opomena, na koje se prekršilac ne obazire, navode iz te NVO koja je osnovana 2020. godine.

Ističu da je, nakon njihovog obraćanja, Služba za inspekcijske poslove veoma brzo reagovala, izašla na teren i naredila uklanjanje deponije.

– Postupajući po  prijavi, komunalni inspektor je dana 4. 8. 2022. godine izvršio kontrolu na Sušćepanu, u Ulici Tara, kojom prilikom je utvrdio da je na dijelu neizgrađene građevinske parcele fizičko lice odložilo komunalni neopasni otpad. Licu odgovornom za deponovanje izdat je nalog kojim se ostavlja rok od tri dana kako bi uklonio otpad. Naknadnom kontrolom utvrđeno je da je lice postupilo po nalogu inspektora i površinu očistilo od otpada. Isto lice bilo je predmet kontrole još dva puta u proteklih pet godina- saopštila nam je načelnica Službe za inspekcijske poslove, Marija Bošković.

U slučaju češćeg narušavanja komunalnog reda na ovaj način, komunalni inspektor ima mogućnost izdavanja prekršajnog naloga. Tada je, po Zakonu o upravljanju otpadom, moguća kazna u iznosu od 500 do 2000 eura.

ReLOaD2 program finansira Evropska unija, a sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP)  u partnerstvu sa petnaest lokalnih samouprava.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here