Na dva lokaliteta u Igalu zabranjeno kupanje, analize morske vode biće ponovljene

Фото: Илустрација

Rezultati analize kvaliteta morske vode koju je Institut za biologiju mora sproveo u periodu od 3. do 10. juna, pokazali su da je na 79,8% lokacija morska voda bila odličnog kvaliteta, na 13,2% lokacija dobrog, na 5,3% zadovoljavajućeg, dok je na 1,8% lokaliteta voda bila lošeg kvaliteta. Kako saopštavaju iz Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom, ovi rezultati potvrđuju da je morska voda na većini kupališta sanitarno ispravna, te bezbjedna za kupanje i rekreaciju.

U Herceg Novom uzorkovana je voda na ukupno 22 lokacije, od čega je na njih 12 bila odličnog, na po 4 lokacije dobrog i zadovoljavajućeg kvaliteta, dok je na 2 lokacije u Igalu voda bila lošeg kvaliteta za kupanje.

-Na kupalištima u okviru ovih voda za kupanje istaknuta je crvena zastavica, kao simbol zabrane kupanja. Podaci o realizovanim ispitivanjima dostavljeni su i Republičkom inspektoru za vode koji će u daljem postupanju preduzeti mjere i radnje iz svoje nadležnosti. Institut za biologiju mora nastavlja uzimanje uzoraka morske vode sa ove lokacije, a o dobijenim rezultatima ćemo naknadno obavijestiti javnost, naveli su iz Morskog dobra.

U opštini Tivat, od ukupno 10 lokacija voda je bila odličnog kvaliteta na njih 6, a dobrog na 4 kupališta. Analize su pokazale da je u Kotoru na 10 lokacija voda bila odličnog, na 4 dobrog, te na 1 lokaciji zadovoljavajućeg kvaliteta.

U opštini Ulcinj, Program praćenja sanitarnog kvaliteta morske vode realizuje se na 18 lokacija i na svim lokacijama voda je bila odličnog kvaliteta. Od ukupno 15 lokacija u opštini Bar, na njih 11 voda je bila odličnog kvaliteta, na 3 lokacije dobrog, dok je na 1 lokaciji voda bila zadovoljavajućeg kvaliteta. Kada je u pitanju opština Budva, Program se realizuje na 34 lokacije, i na svim lokacijama voda je bila odličnog kvaliteta.

Programom za 2024. godinu predviđeno je da se tokom sezone odradi ukupno 10 analiza, svakih 15 dana u periodu od juna do oktobra.

U skladu sa crnogorskim propisima, kao i Direktivom EU o kvalitetu voda za kupanje, Programom je obuhvaćeno praćenje 2 obavezna mikrobiološka parametara (bakterije Ešerihija koli i Intestinalne enterokoke). Shodno članu 8 Pravilnika vode za kupanje se klasifikuju kao: „odlične“, „dobre“, „zadovoljavajuće“ i „loše“.

-O rezultatima analiza, Javno preduzeće redovno obavještava nadležne opštinske komunalne i republičku vodoprivrednu inspekciju, kao i nadležne institucije i javnost. Ukoliko rezultat uzorka prelazi dozvoljene granice (loše vode za kupanje), vrši se ponovno uzorkovanje radi utvrđivanja da li se radi o prolaznoj promjeni ili zagađenju, saopštavaju iz Morskog dobra.

Kako navode, radi kvalitetnije prezentacije i dostupnosti podataka o kvalitetu morske vode, temperaturi mora, temperaturi vazduha i salinitetu za svako pojedinačno kupalište, Javno preduzeće je izradilo i već duži niz godina koristi softverski aplikativni sistem za obradu i prezentaciju podataka, kojem se može pristupiti putem Interneta. Aplikacija se nalazi na veb stranici Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here