AERODROMI CG: 1,3 MILIONA PREVEZENIH PUTNIKA

U  preduzeću Aerodromi Crne Gore očekuju profit od milion eura, sa 1,3 miliona prevezenih putnika u prošloj godini, što je polovina od rezultata u rekordnoj 2019. godini.

 Predsjednik Odbora direktora Aerodroma Crne Gore Nebojša Đoković, kazao je za Pobjedu da  je to odličan rezultat,  uzimajući u obzir da nisu imali rusko i bjelorusko tržište.

Aerodromi Crne Gore planirane prihode za prošlu godinu su ostvarili još u septembru, a kompanija je lani smanjila rashode i ostvariće dobit veću od milion eura, saopštio je u intervjuu Pobjedi Đoković.

– Ukoliko poredimo poslovanje sa 2020. godinom, kada je gubitak bio više od 14 miliona eura, rezultat je odličan, ali smo još daleko od rekordne 2019. godine i nadamo se da se sa prestankom pandemije brzo možemo vratiti na taj nivo. Zreli smo odavno i za povećanje kapaciteta kada je u pitanju proširenje platforme i prihvat putnika u terminalnoj zgradi, ali to je već dugoročna investicija – kazao je Đoković.

 Od 15. decembra 2020. do 15. decembra 2021. godine aerodrom Tivat je imao 667.200, dok je aerodrom u Podgorici ostvario promet od 635.136 putnika.  

 Aerodrom u Podgorici prošle godine imao je pet novih kompanija (Air Astana, Luxeir, Cirih eirlines, Vidn Rose, To Montenegro i pet novih destinacija (Almata, Nursultan, Luksemburg, Kijev i Zagreb).

Aerodrom u Tivtu imao je 14 novih kompanija (To Montenegro, Luxeir, UAB Avion Ekspres, Edelvajs, Bes, Flyone, Isreir, SAS, Fly Dudai, Lufthansa, El Al, Transavia France, Smartlin i Enter Eir), i šest novih destinacija (Banjaluka, Istanbul, Ljubljana, Luksemburg, Berlin i Cirih).

Kako je kazao Đoković, nastoje da budu  tranzitni aerodromi, a ne samo krajnja destinacija, da se unaprijedi putna infrastruktura, pogotovo kod Tivatskog aerodroma i da povećaju neavijacijske prihode.  

–  U ovoj godini ćemo se intenzivno baviti unapređenjem infrastrukture na oba aerodroma. Noćno slijetanje u Tivtu je nešto što se odavno planira i biće realizovano u ovoj godini. U tom pravcu već su urađena određena ispitivanja, a cilj nam je da produžimo satnicu slijetanja. Planiramo da poboljšamo poletno-sletnu stazu, renoviramo upravnu zgradu koliko god to bude moguće i da terminal dva bude iskorišćen na funkcionalan način.

Tivatski aerodrom zahtijeva znatna sredstva da bi dobio sertifikat od ACV i bez pomoći države ili eventualnog koncesionara, to će ići dosta teško.   Biće dosta noviteta u ovoj godini. Pregovaramo sa mnogim avio-kompanijama i vidjećemo, šta će se sve realizovati, ocijenio je Đoković.   

Inače, od danas ponovo se uspostavlja  avio saobraćaj  sa nekada najdominantijom destinacijom što se tiče prometa,  sa glavnim gradom Ruske federacije.   

Na sajtu Aerodromi Crne Gore najavljen je let ka Moskvi u 14 časova i 35 minuta, a dolasci na Tivatski aerodrom  avioprevoznika  Aeroflot iz Moskve i Erlajns, takođe, iz glavnog grada Rusije.     

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here