Milionski vrijedne presude za povrat ili obeštećenje oduzete imovine

Vrijednost Hotela Igalo  procijenjena je na 15, 1 milion eura i ta će cijena biti ponuđena na prvoj licitaciji koja će biti održana za oko mjesec. Podsjećamo, nakon 43 godine okončan je sudski postupak po tužbi porodice Acović, pravnih sljedbenika Aleksandra Acovića, za povrat oduzetog zemljišta na kojem je izgrađen hotel Igalo. Po sudskoj presudi potraživanja Acovića su oko četiri miliona eura sa kamatama.

Presuda je, nakon dugotrajnog sudskog procesa koji se vodio pred svim sudskim instancama, postala prije mjesec i po pravosnažna i izvršna.

Po riječima advokata Vukašina Šimraka, zemljište na lokaciji gdje je izgrađen hotel Igalo, nije jedina imovina koju je Acović posjedovao u Herceg Novom. On i njegov šura Vladeta Savčić, obojica građevinski inženjeri i poznati biznismeni između dva svjetska rata, stekli su ogromnu imovinu na prostoru cijele bivše Jugoslavije.  Oni su negdje od 30-ih godina prošlog vijeka u Herceg Novom kupili park hotela Boka sa objektom, hotel Jadran koji je srušen krajem  Drugog svjetskog rata, a koji je bio na mjestu današnje Gradske kafane uključujući i nekadašnju diskoteku Teutina špilja, 44 000 kvadrata zemljišta u Igalu kao i stari hotel Igalo koji se nalazio na lokaciji današnje prve faze Instituta. Nakon rata imovina Vladete Savčića je konfiskovana i postala vlasništvo Opštine Herceg Novi a Acovića je nacionalizovana 50-ih, donošenjem Zakona o nacionalizaciji.

-Acović i Savčić su bili suvlasnici  parka hotela Boka a to je predmet restitucije pred Komisijom u Baru.  Jedna polovina parka Boka treba da se vrati u svojinu pravnih sljedbenika Acovića i Savčića a druga će ostati u vlasništvu Vektra Boke jer je ta polovina bila u vlasništvu partnera Acovića i Savčića,  Nikole Stankovića. Zahtjev Stankovićevih nasljednika za  povratom imovine je odbijen zbog neblagovremenosti podnošenja zahtjeva, rekao je Šimrak u emisiji U četiri oka.

Preko 63 godine traje postupak povrata imovine koji je pokrenula porodica Mađar za hotel Plaža Zelenika.

-Hotel je nacionalizovan poslije Drugog svjetskog rata a Opština HN je postala vlasnik. Opština Centar Sarajevo je 1960. stekla vlasništvo nad hotelom ugovorom o kupoprodaji i isplatila Opštini punu kupoprodajnu cijenu tadašnje vrijednosti hotela. U to vrijeme ni pravna ni fizička lica nisu imala pravo svojine već pravo korišćenja. Država Crna Gora se upisala bez pravnog osnova kao vlasnik tog hotela konstituisanjem novog premjera a u nedostatku prisustva predstavnika Opštine Centar Sarajevo, podsjetio je Šimrak koji je i pravni zastupnik Opštine Centar Sarajevo u ovom postupku.

Kako objašnjava, Opština Centar Sarajevo je pokrenula postupak kod Osnovnog suda u Herceg Novom, dobili su posjed ali nisu ostvarili pravo svojine.  

-Uložena je tužba za utvrđivanje svojine na osnovu jasnih dokaza ugovora o kupoprodaji i upisa u zemljišne knjige jer postoji diskontinuitet između tog upisa i novog premjera. Ranije vlasnici su u postupku restitucije tražili povrat ali smo mi Komisiji tražili prekid postupka do okončanja sudskog postupka. U takvim okolnostima raniji vlasnici nemaju pravo na povrat već na obeštećenje, kazao je Šimrak.

Više od deceniju traje postupak za utvrđivanje i isplatu naknade za nacionalizovano zemljište na kojem je izgrađen hotel Topla. Prije nekoliko dana Vrhovni sud je donio presudu, ukinuo presudu Višeg i Osnovnog suda i vratio postupak na početak ukazujući jasno da se ne može tretirati da je to potraživanje zastarilo.

-Očekujemo vrlo brzo da se rasprava zaključi i utvrdi naknada koju je je jedan nasljednik koji ima suvlasnički dio traži. Riječ je o naknadi od oko 800 000 eura, kazao je Šimrak.

Preduzeće Polet Tuzla pokrenulo je postupke za nepokretnosti u Igalu i Baošiću. To preduzeće koje je nekada poslovalo i u Crnoj Gori a u Herceg Novom je prema njihovom popisu imalo poslovni prostor površine 88 kvadrata u zgradi starog Doma zdravlja, skladište u Meljinama, gdje je izgrađen depadans hotela Lazure, nepokretnosti u servisnoj zoni i u Baošićima, četiri stana i garaže na Savini. Kako teku ovi postupci pogledajte u emisiji U četiri oka, urednice Nine Alorić.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here