Међународни дан борбе против злоупотребе дрога и илегалне трговине

Међународни je дан борбе против злоупотребе дрога и илегалне трговине, или “Свјетски дан дрога”, који се обилљежава од 1987. године. Ове године је тема „Рјешавање изазова дрога у здравственим и хуманитарним кризама”, како би се ојачала акција и сарадња у постизању свијета без злоупотребе дрога.
Сваке године, појединци, заједнице и разне организације широм свијета придружују се обиљежавању Свјетског дана дрога како би помогли у подизању свијести о главном проблему који недозвољене дроге представљају у друштву.

Прошлогодишње истраживање Европског центра за праћење дрога и овисности о дрогама (EMCDDA) показало је да су епидемијске мјере утицале на повећање употребе канабиса.

-Европски центар за праћење дрога и овисности о дрогама је 2016. године започео пилот пројекат — European Web Survey on Drugs за развој система и капацитета унутар EMCDDA за прикупљање података о заступљености дрога, обрасцима употребе и промјенама које их прате. Ово није од вриједности само за EMCDDA, већи за Reitox контакт тачке и друге националне партнере, омогућавајући им да брзо и по ниској цијени добију вриједне информације за развој политике о дрогама на националном нивоу.

У Европском интернет истраживању о дрогама 2021. године EMCDDA је сарађивао са партнерима из 30 земаља, проводећи истраживање истовремено на 27 језика. У овом кругу истраживања први пут су учествовале партнерске агенције са Западног Балкана и подручја Европске политике сусједства кроз пројекат Инструмента за претприступну помоћ (IPA7) и пројекат EU4 Monitoring Drugs, саопштено је из Института за јавно здравље.

Када је ријеч о земљама Западног Балкана, подаци представљени у извјештају обухватају пет земаља кандидата и потенцијалних кандидата које су учествовале у овом интернет истраживању о дрогама, са 2 174 испитаника који живе у Албанији, Црној Гори, Косову, Сјеверној Македонији и Србији и који су пријавили употребу барем једне нелегалне дроге макaр једном у посљедњих 12 мјесеци прије провођења истраживања (употреба у посљедњих 12 мјесеци).

-У овом периоду у многим европским земљама су на снази биле мјере закључавања или друге рестрикције повезане са COVID-19 пандемијом. Кључни налази показују да су у периоду COVID-19 пандемије мјере закључавања или друге рестрикције имале најзначајнији утицај на употребу канабиса (повећанау потреба) и екстазија/MDMA-е (смањена употреба).

Национални извјештај истраживања за Црну Гору биће доступан на сајту Института за јавно здравље Црне Горе.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here