Kovačević: Plan razvoja Instituta ne bazira se samo na norveškom programu koji smo možda izgubili

др Зоран Ковачевић, извршни директор Института Игало

Jedna od prvih informacija koja je dočekala novoizabranog izvršnog direktora Instituta Igalo, Zorana Kovačevića a koju je nezvanično dobio, je da će za narednu godinu vjerovatno biti otkazan Norveški program.

-Još uvijek nisam ušao u papirologiju Instituta ali tu informaciju koja je za neke neke bila manje, a za neke više očekivana, dobio sam nezvanično.  Ne bih volio da je to tako i da je ta informacija istinita, ali bojim se da jeste tako, tako da je to jedan od dodatnih izazova koji čeka naš kolektiv u narednom periodu, kazao je Kovačević za RTHN.

On je prokomentarisao i proceduru na kojoj je izabran danas za izvršnog direktora.

-Javni konkurs je bio raspisan i trajao je 15 dana od dana objavljivanja. Odbor je donio jednoglasno odluku o raspisivanju konkursa međutim u međuvremenu iako je Odbor donio jednoglasno odluku o raspisivanju konkursa, pojedini su podnijeli ostavke. Danas je na sjednici bio kvorum i bio sam pozvan kao kandidat da iznesem svoj plan percepcije sadašnjeg stanja i viziju za oporavak Instituta i izlazak iz krize. Taj sam plan sročio i iznio. Nažalost nisam imao ovu informaciju vezano za Norvežane, ali plan se ne oslanja samo na norveški državni program,  nego na veći dio teza koje su ostvarive i uslovljene i drugim stvarima koji otežavaju redovno poslovanje instituta.

Vjeruje da je plan dobar, međutim očekuje da će  naići na razumjevanje vlasnika pogotovo većinskog vlasnika, države,  sa ekonomskog aspekta da je Institut proizvod koji vrijedi i može da ima dobar plasman na zahtjevnim zapadnim tržištima.

-Tako da u tom smislu i investiranje u oporavak Instituta je isplativo i, pored onog empatijskog dijela u kojem mi liječimo građane Crne Gore u tercijalnoj zdravstvenoj zaštiti, počevši od onih najmlađih do najstarijih kategorija, mislim da Institut ima jako dobru ekonomsku perspektivu ako se sagleda sa pravilnog aspekta i ako se to predstavi onima koji donose odluke.

Na pitanje našeg novinara šta ako Institut Igalo u potpunosti ostane bez programa liječenja norveških pacijenata, Kovačević je podsjetio da Institut nije uvijek imao norveški program i poručio da postoje načini na koje se treba boriti za proizvod kakav ima Institut.

-Treba biti realan. Institut je danas u najtežoj situaciji od osnivanja. To nije neko maskiranje stvarnosti, nego je to stvarno tako. Međutim, oni kada su ga osnivali nisu imali norveško tržište. Devedesetih godina zavrijeme sankcija nismo imali norveško tržište. Pronađeni su modeli dase prevaziđu i ti problemi i da Institut radi u ovim i u onim okolnostima. Norveško tržište jeste jedan od najznačajnijih partnera Instituta – ovaj ugovor sa državnim programom Norveške, međutim postoje i druge okolnosti, postoje jeftine avio kompanije koje od prošlog ljeta voze i pokrivaju tržište Norveške i Skandinavije, postoji i nova informacija da je „Rajan er“ otvorio novu bazu u Čilipima gdje je Institut najbliža lokacija aerodromu Čilipi a tu se očekuje 600 000 novih putnika, postoje mnoge marketinške metode od digitalnog marketinga i pristupa svim korisnicima širom svijeta koji su zainteresovani za usluge Instituta. Znači, ne treba se predavati, treba se boriti, pogotovo ako neko vjeruje da je to proizvod koji ima perspektivu. Ne bih ga dovodio u poređenje sa bilo kojim drugim proizvodima u Crnoj Gori koji su spašavani a koji su možda ekonomski bili upitniji od ovoga kakav ima Institut Igalo, poručio je Kovačević.

 

2 COMMENTS

  1. 3. godina sa novom vlascu. U nasem gradu sve isto ako ne i gore.
    HTP Boka?
    Bolnica Meljina?
    Institut „Dr Simo Milošević“ ?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here