Konkretizovana tri koraka za rješavanje problema Instituta Igalo

Институт Игало

Operativni tim Komisije za rješavanje statusa Instituta „Dr Simo Milošević“ na poslednjem sastanku konkretizovao je korake za izlazak iz krize, a koji su u skladu sa zakonima o državnoj pomoći i zaštiti konkurencije. Radnici su nezadovoljni jer plate kasne, rok od 60 dana blokade polako ističe i opasnost od stečaja je sve realnija, ali uprkos tome, usluge pacijentima i dalje su na zavidnom nivou.

Kako je za RTHN kazao izvršni direktor Instituta Zoran Kovačević, pripremljen je nacrt dokumenta koji sadrži preporuke, koji će biti dostavljen komisiji najkasnije do kraja ove sedmice.

Zoran Kovačević, izvršni direktor Instituta Igalo

– Prvi korak je deminimis pomoć, koja se može odobriti u iznosu koji odredi Vlada. To je mala interventna pomoć. Drugi korak je program sanacije ili spašavanje Akcionarskog društva u problemima. Za njega je potrebno mišljenje Agencije za zaštitu konkurencije, ali se može uskladiti sa zakonom. Taj korak bi trebalo da nas riješi aktuelne blokade, koja nas dovodi u nezavidnu situaciju, što se tiče plata zaposlenih i rješavanja pitanja dobavljača i ostalih obaveza u smislu da možemo kroz tu vrstu aktivnosti da deblokiramo račun. Treći korak, takođe, u skladu sa Zakonom o državnoj pomoći, trebalo bi da bude plan restrukturiranja Instituta Igalo, u smislu obezbjeđenja njegove buduće održivosti – navodi on.

Nezadovoljstvo radnika polako raste, pominju se obustave rada i protesti, a zadatak menadžmenta je da Vladi i resornim ministarstvima objektivno prikaže situaciju, kako bi se ubrzala dinamika rješavanja problema, ali i da balansira sa nezadovoljstvom unutar preduzeća.

Kovačević vjeruje da su nadležne institucije u Podgorici svjesne hitnosti donošenja rješenja.

– Dinamika koju imamo u posljednjih mjesec i po stvarno je značajna, ako uporedimo sa periodom koji smo imali u posljednje dvije godine. Međutim, to zaposlene ne zadovoljava, jer oni sve trpe te dvije godine i njih ne interesuje, oni Vladu vide kao instituciju, a ne kao jedan ili drugi mandat. Nadam se da ćemo naći pravu harmoniju u odlučivanju, da te odluke budu donešene makar u posljednjem trenutku, da Institut sačuvamo u obliku u kojem ga imamo – priča Kovačević.

Nakon isplate oktobarske i novembarske plate iscrpljene su zakonske mogućnosti da iz sredstava kojima Institut raspolaže, radnicima isplati zaostale dugove.

– Nije dozvoljeno plaćanje cesijom 30 dana nakon bolkade. Bez rješenja blokade nema otvaranja računa i puštanja plata, na način na koji bi trebalo da se uspostavi nakon drugog koraka, odnosno plana sanacije, ako Vlada usvoji način koji smo predložili – kazao je on.

Kovačević navodi da je pitanje napuštanja radnika aktuelno od početka krize, ali da to nije veliki broj. Kritične pozicije trenutno su u ugostiteljskom sektoru i dijelu srednjeg medicinskog kadra, ali on vjeruje da će sa stabilizacijom situacije i uspostavljanjem sigurnosti u poslovanju napuštanje radnika prestati, kao i da će se oni koji su otišlu, vratiti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here