КОМОРА ФИЗИОТЕРАПЕУТА ЦГ УПУТИЛА АПЕЛ НАДЛЕЖНИМА ДА ПОМОГНУ ИНСТИТУТУ ИГАЛО

У Црној Гори има око 700 физиотерапеута, од чега је само 400 лиценцираних, због чега тај проблем треба што прије ријешити, саопштено је на прес конференцији Коморе физиотерапеута Црне Горе.  Истакнуто је да се Закон  мора поштовати, а према њему сви физотерапеути морају бити лиценцирани.  Са  конференције је упућен и апел  институцијама система да помогну рјешевање нагомиланих проблема у Институту Игало  и да се помогне запосленима те установе да се обезбиједи њихова извјеснија будућност.

Члан извршног одбора Коморе и представник приватне праксе, Немања Пековић, навео је да Комора броји 400 чланова и да је то број лиценцираних физиотерапеута.

Указао је да физитерапија у Црној Гори плива у сивој зони.

-То је пружање здравствених услуга у установама које немају дозволу за рад од ресорног Министарства. Не мање важан проблем је пружање здравствених услуга од особа које немају степен квалификација за оно за шта се представљају. Молим надлежне органе, превасходно Управу за инспекцијске послове да испрате овај сегмент, казао је Пековић.

Поручио је да се мора поштовати Закон, а по њему физотерапеути морају бити лиценцирани и морају плаћати чланарину.

-Шест мјесеци неплаћања чланарина брише их из регистра Коморе физитерапеута. На тај начин губе лиценцу. Та обавеза се мора редовно измиривати како би избјегли немиле догађаје. Мјесечна цијена чланарине је три еура, рекао је Пековић.

Објаснио је да су, у складу са чланом 27 Закона о националном оквиру квалификација, сви физиотерапеути који су завршили вишу школу изједначени са степеном бечелор.

Око 100 физиотерапеута у Црној Гори има диплому вишег физиотерапеута, појаснио је Пековић.

Истакао је да постоји и хеперпродукција кадра и да је Комора физиотерапеута у поступку предлагања одређених корака како би се тај проблем ријешио.

Предсједница Коморе, Наташа Матковић, рекла је да се физиотерапеути, запослени у Институту Игало, који су деценијама и у свијету препознати по квалитету услуга и посвећеном раду, због проблема и тешкоћа у финансијско-економском пословању Института, налазе у ситуацији коју нису заслужили.

Они данас раде у условима и околностима, које нису достојне човјека, а поготово не здравственог радника. Не могу да покрију трошкове живота, редовно плате рате кредита, школују дјецу.. У разговору са физиотерапеутима сазнала сам да су они веома забринути да ли ће примити зарађену плату, да ли ће примити плату у наредним мјесецима. Забринути су и око неизвјесности у вези Института, рекла је Матковић.

Страни гости из Холандије и Норвешке нису долазили због панедмије, па се, како је рекла, поставља питање да ли је Институт могао да искористи боље просторни капацитет и поправи пословање у виду здравственог туризма Црне Горе, знајући да је ова сезона била добра те да се тражио смјештај више, а стара зграда иИнститута (I  фаза) као и солитер су били затворени.

-Институт „Др Симо Милошевић“ је одувијек био амбасадор Црне Горе и града Херцег Новог у свијету, Европи и региону, управо захваљујући знању, практичним вјештинама, дугогодишњем искуству управо физиотерапеута на чијем раду се и заснива пословање Института, обзиром да је физиотерапеут носилац посла у рехабилитационом процесу.  Зато апелујемо на институције система и на ширу јавност да помогну рјешевање нагомиланих проблема у Институту и да се на тај начин помогне нашим колегама и обезбиједи њихова извјеснија будућност, рекла је Матковић.

Истакла је да је Институт Игало био визионар у здравственом туризму, још онда када о здравственом туризму скоро да није било ријечи у овом региону.

Замјеник предсједника, Драган Губеринић, рекао је да су након избора нове Скупштине и новог предсједника имали низ опструкција.  Истакао је да су незаконито коришћење одређене базе података, скривана нека писана документа, склопљени штетни уговори по Комору и направљени одређени дугови.

-Ми смо успјели да ријешимо доста проблема, прије свега финансијске проблеме, заједничком борбом свих нас. Надам се да ћемо од наредне године бити у бољој финансијској ситуацији. Ради се на усавршавању наше струке, на едукацијама, казао је Губеринић.

Рекао је да у Клиничком центру Црне Горе одређени број физиотерапеута ради у тиму за рехабилитацију пацијената обољелих од коронавируса.

-Моје колеге у том тиму су јако квалитетно и стручно радиле и имале резултате. Те колеге су направиле приручник који ће им финансирати управо Комора. Наше колеге су врло често одлазиле на разне едукације и примјењивале стечено знање на нашем одјељењу и у скромним и лошим условима успјевали да направе добре резултате, рекао је Губеринић.

Извор: ПР Центар

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here