Knjiga „Patrijarh Pavle, svetac kojeg smo poznavali“ autora Đorđa Randelja, promovisana je sinoć u porti crkve Svetog Spasa na Toploj.
Đorđe Randelj, bio je lično veoma blizak sa patrijarhom. Imao je priliku da boravi u Vladičanskom dvoru u Prizrenu u vrijeme kada je patrijarh Pavle bio episkop raško-prizrenski.
-Patrijarh Pavle prije nego što je izabran za naslednika, kao 44. na tronu Svetog Save, prvog arhijereja Srpske pravoslavne crkve u decembru 1990. godine u Beogradu, proveo je 34 godine kao vladika na Kosovu. Raško-prizrenska eparhija pokriva cijelo Kosovo i Metohiju, a ja sam, jer sam po struci novinar, tamo otišao po političkim temama: izgon Srba i Crnogoraca sa Kosova, zulum koji su činili albanski teroristi i početak raspada Jugoslavije. Otišao sam da pišem seriju političkih reportaža, a budući da sam sveštenički sin, da sam studirao na Bogoslovskom fakultetu u Beogradu, ja sam poželeo da napravim intervju i sa vladikom raško-prizrenskim da bi napisao knjigu o tim događajima na Kosovu. O tim političkim nesrećama našim, koju sam i objavio pre 33 godine i koja je bila toliko oštra i otvorena da sam maltene izbačen sa posla iz velike novinske izdavačke kuće „Dnevnik“ u Novom Sadu, a poslije sam izbačen s posla iz drugih razloga, opet političkih, kazao je Rendelj.
Patrijarha Pavla, autor je, kako ističe, „otkrio“ tri godine prije cijelog naroda, države i pravoslavlja, kao anđela koji hoda, i jednog sveca koji je naš savremenik.
-Pojavio se jedan čovek koji je rame uz rame sa Dositejem Obradovićem, sa Njegošem, sa Vukom Karadžićem, ako hoćete i sa Svetim Savom, i da imamo tu sreću, tu privilegiju, tu radost da on bude naš savremenik i da jedan dio ovozemaljskog života provedemo sa njim. Zato sam ja stavio na ovu knjigu jedan, pomalo i drzak, naslov „Patrijarh Pavle, svetac kojeg smo svi poznavali“.
Randelj je sa patrijarhom Pavlom bio do njegovog poslednjeg časa.
-On je godinu dana pred smrt proveo u Vojno-medicinskoj akademiji u Beogradu, jer nije mogao na noge. Tamo je bio i mali hram i kaluđerice oko njega, i funkcionisao je. Ja sam kod njega 15 godina odlazio, i na Kosovu tri godine i kasnije sve vreme u patrijaršijskom dvoru u Beogradu. Patrijarhu Pavlu sam se dopao valjda što sam bio sveštenički sin pa me je nekako izdvajao od ostalih novinara koji su ga opsjedali i tražili neke tabloidne događaje. Ja sam ga gledao kao duhovnika kakvog nisam dosad sreo, a cijelu mladost sam proveo sa sveštenicima, pored svog oca.
Randelj je do sada objavio 26 knjiga, a za ovu „Patrijarh Pavle, svetac kojeg smo poznavali“ je, kako objašnjava, riješio da njeno stvaranje počne kad je ona završena.
-„Prvo poluvrijeme“ je napisati knjigu, a „drugo“ je promovisanje u gradova, gdje god se srpski jezik piše i diše. Tako da je promovisana u šest država, bilo je 110 promocija, prevedena je na engleski jezik. Na Amazonu je počela da se prodaje fantastično, mada sam dobio neke neočekivane glasove iz Toronta i Čikaga, koji su rekli da je nisam morao prevoditi jer više vole da je čitaju na srpskom. Eventualno, tu knjigu kupe na engleskom jeziku da je poklone kolegama na poslu da vide iz kakvog naroda mi dolazimo. Da ne silazimo baš sa drveta, da mi imamo evropsku kulturu i civilizaciju, judeohrišćansku, starozavetnu, novozavjetnu, kazao je Randelj.
U programu su je učestvovala Pjevačka grupa „Prepodobna Ksenija Konstantinopoljska“,koju vodi Aleksandra Miljanić.