Sredstva za izmirivanje dospjelih obaveza bolnice Meljine, Ministarstvo finansija može uplatiti iz budžetskih rezervi, uz prethodno dobijeno pozitivno mišljenje Agencije za zaštitu konkurencije, potvrdila je ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojović u dopisu koji je uputila stečajnom upravniku Žarku Ostojiću, a koji je dostavljen i odbornicima na današnjoj sjednici SO HN.
Nakon duže rasprave i obrazloženja predsjednika Opštine Stevana Katića, odbornici su prihvatili Izvještaj o trenutnom statusu bolnice Meljine.
Ministarstvo zdravlja je zatražilo mišljenje Agencije da li bi se isplata dospjelih, a neizmirenih obaveza nastalih u okviru djelatnosti stečajnog dužnika PZU Opšta bolnica Meljine – u stečaju, iz budžetskih rezervi tretiralo kao državna pomoć, kako ne bi prekršili odredbe Zakona o zaštiti konkurencije, navedeno je u dopisu.
– Uzimajući u obzir složenost cjelokupne situacije, u cilju adekvatnog tumačenja Zakona o zaštiti konkurencije, Agencija se obratila za pomoć delegaciji EU u Podgorici radi dobijanja uputstava za donošenje odgovarajuće odluke, navedeno je u saopštenju ministarke Borovinić Bojović.
Prema riječima odbornika Jovana Subotića sadržaj dopisa je skandalozan, jer narodu treba bolnica, a ne tumačenje Zakona o zaštiti konkurencije.
– Oni se obraćaju delegaciji EU da tumači naš zakon! Zašto je bitno da li je bolnica privatna ustanova ili nije, Herceg Novi nema bolnicu! Ovo je životno pitanje, ovo je skandal! Znam da je Borovinić Bojović dobra doktorica, ali da kao ministarka stavi potpis na ovakav dokument je sramota!, kazao je Subotić.
Sličnog je mišljenja i odbornik Borivoj Vuković koji je istakao da zahtjevanje mišljenja od agencija i EU liči kao da se staraju o piljari, a ne o bolnici koja nudi pomoć za 30 000 građana i velikog broja turista u sezoni.
Odbornik Živko Krunić kazao je da je ovo još jedan dokaz koliko su Vlada i nadležna ministarstva snishodljivi prema evropskim adresama, što državu i građane stavlja u kolonijalni odnos što je, kako je rekao, neprihvatljivo.
– Građani su svoje rekli tokom decembra i januara, održani su sastanci sa kojih su stizale optimistične najave, a dopis je dokaz da Vlada ne može da riješi problem i prihvati odgovornost na svoja leđa. Ne vidim rješenje osim da ponovim svoj stav da će ovo samo ulica riješiti, kazao je Krunić.
Prethodnici na vlasti su požurili i zatvorili poglavlje koje se tiče zdravstva, a da nisu riješili određene probleme, ističe kao osnovni problem odbornica Tamara Vujović, jer država sada nije u mogućnosti da pomogne bolnici i uplati sredstva.
– Po pravnoj tekovini EU smatralo bi se da pomažemo privatno preduzeće. Mi smo se opredjelili za put ka EU, koji kaže da primat ima evropsko zakonodavstvo, ako se ne slaže sa našim državnim zakonodavstvom. Tu se sjetite i čuvenih 1 500 eura koje smo dali za putne troškove, a ispalo je kako je država to mogla dati privatnoj firmi. Tako je kad se trudimo da budemo Evropejci veći nego što jesmo.
Postoji druga varijatna pomoći, kazala je Vujović, a to je urgencija Državnom tužilaštvu da se ukine pravo raspolaganja imovinom, ali tu opet ne reaguje niko.
– Tu treba da odlučuje privredni sud, a tu imamo praktično stečajnu mafiju, kojima ne odgovara da se na taj način riješe neke finansijske nedoumice. Ovo je princip kako je DPS nekada reagovao, a ovo su sada relikti jer su to isti ljudi, kazala je Vujović i kazala da će nastaviti da nađu spanosno rješenje za bolnicu.
Predsjednik Opštine Stevan Katić naveo je da nema ničeg spornog u vezi dopisa ministarke zdravlja.
-Mi smo u februaru bili na sastanku u Podgorici, na kojem su bili prisutni svi koji treba ministarki da pomognu u rješavanju statusa bolnice Meljine. Tu su bili, Zaštitnik državne imovine, predstavnici Savjeta za privatizaciju, iz Agencije za zaštitu konkurencije i drugi. Ne može se ovakav problem riješiti za mjesec ili dva, kazao je Katić.
Kako dodaje stečajni upravnik Ostojić ima veliku odgovornost zašto je bolnica generalno u stečaju i može je, ako hoće, već sutra zatvoriti, zbog čega smo u komunikaciji na dnevnom nivou.
-Dopis je i poslat upravo stečajnom upravniku Ostojiću da bi na neki način prolongirao pitanje eventualnog zatvaranja bolnice, zato što se ostali preduslovi nisu ispunjeni da bi status bolnice bio riješen. Kao i za sve ostalo, i za bolnicu Meljine je potrebno ići korak po korak, u ovom momentu se mora obezbijediti stabilno finansiranje bolnice. Pored onoga što dobijaju od Fonda zdravsta, nedostaje još u prosjeku 100 hiljada eura mjesečno, odnosno nešto više od milion i 200 hiljada na godišnjem nivou. Evropski zakoni jasno traže da sve bude transparentno, rekao je Katić.
Moguće je doći do novca kroz program post kovid pacijenata, povećanjem ugovora sa Fondom, ali generalno je potrebno doći do jasnog rješenja o statusu bolnice Meljine. Poslata je i urgencija da država otkupi bolnicu. Sve je to zahtjevan proces i treba vremena, zaključio je Katić.