Karavan kulture govora posjetio Herceg Novi

U okviru projekta pod nazivom Karavan kulture javnog govora, Udruženje za razvoj i unapređivanje kulture govora „Izražajnost“ organizovalo je u Rezidenciji Ljubibratića na Toploj radionicu čiji je cilj bio unapređivanje kulture govora i verbalnog izražavanja. Predavači su bili diplomirani glumac Milan Bosiljčić i komunikolog Slobodan Roksandić.

Kako je za RTHN kazao Bosiljčić, projekat je usmjeren prvenstveno na nastavnike i profesore, kao jezičke vaspitače, ali i na mlade i OSI populaciju.

Milan Bosiljčić, diplomirani glumac

– Nažalost, došli smo do saznanja da se vještine poput dikcije, neverbalne komunikacije, kulture govora ne izučavaju temeljno, kao na akademijama umjetnosti. Samim tim prosvjetni radnici spadaju u javne govornike, jer njihovo pozorište, odnosno scena je njihova učionica – navodi on.

Djelovanje udruženja zapravo je prošireno na mlade i OSI populaciju, za koju su urađene i audio knjige u kojima je obrađeno pravilno izgovaranje teksta.

Inicijalna ideja je, kako priča Bosiljčić, bila da karavan obilazi gradove i njeguje dobre govorne navike kod djece, mladih ili roditelja, zavisno od toga šta projekat podrazumijeva.

– Ovaj konkretno podrazumijeva rad sa djecom i mladima. Zadovoljstvo mi je što smo napokon došli u Herceg Novi, da i ovdje pokrenemo tu temu. Ali ono što je važno i što nam je želja, je da ovaj Karavan kulture govora ne bude samo jedan grad u nizu, koji ćemo negdje pribilježiti da smo bili i predati izvještaj, već da nakon ovog Karavana Herceg Novi strateški usvoji to, jer da bi temeljnije radili sa djecom treba da radimo kroz višednevne radionice –  objašnjava Bosiljčić.

Polaznici radionica u Herceg Novom, međutim, pohađali su jednu u okviru koje je otvorena tema kulture govora, o kojoj su i sami imali prilike da po nešto kažu.

– Na mladima je budućnost, da li će sutra oni biti neki poslovni ljudi, ili će možda voditi ovaj grad, važno je kako će se izražavati. Jednostavno, to je socijalna vještina 21. vijeka, koja je i dalje prisutna i vrlo važna. Drago mi je što je to prepoznato i što je i Herceg Novi došao na red. Da se pohvalim, ovo je 59. grad koji smo obišli u proteklih šest godina – kazao je Bosiljčić.

Svi polaznici radionice dobili su na poklon knjigu „Progovori da vidim ko si“, komunikologa Slobodana Roksandića, člana Udruženja za razvoj i unapređivanje kulture govora „Izražajnost“.

Priprema projekta trajala je dvije godine, tokom kojih su članovi Udruženja posmatrali nastavu i pratili njenu problematiku u dvije novosadske i dvije beogradske škole. Realizaciju je podržala Uprava za dijasporu Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here