Предсједник Општине Херцег Нови Стеван Катић коментаришући извјештај Државне ревизорске институције истакао је да у њему не стоји ништа што може негативно утицати на редован процес рада у Општини Херцег Нови. Државна ревизорска институција је, објашњава, ревизију завршног рачуна Општине Херцег Нови последњи пут радила прије 14 година, а од тада је промијењен велики број закона и процедура који су се односили на финансирање локалне самоуправе и друге прописе по којима Општина функционише, чему је неопходно прилагодити годинама уназад успостављане начине рада.
-Општина Херцег Нови је увијек била препозната као једна од најтранспарентнијих у Црној Гори, а ако упоредите овај и остале извјештаје видјећете да постоје институције у којима је ситуација доста лошија, уз изузетак да је овим извјештајем ДРИ у фокус медија довела наш град. Све ставке наведене у извјештају представљају препоруке и смјернице, које ће послужити за унапријеђење функционисања и рјешавање проблема, међу којима је велики број оних који су посљедица наслијеђених пракси у локалној управи, наведено је у одговорима предсједника Општине на питања РТХН.

Катић објашњава да су на прелиминарни извјештај, који је Општини достављен крајем јула, дали додатна појашњења од којих је већи дио прихваћен.
-Такође, Општина је одмах прихватила већину препорука које су се односиле на правилнике и процедуре, имајући у виду да за већину ставки које су се нашле у извјештају узрок налазимо у континуитету раније успостављених пракси и система рада, рекао је он.
Када је у питању финансијска ревизија Завршног рачуна буџета Општине Херцег Нови за 2021. годину, утврђено је да су неадекватно исказани поједини примици и издаци исказани у извјештају о консолидованој јавној потрошњи.
-Наведени извјештај по примицима и издацима се израђује по постојећем софтверу, гдје је утврђена неконзистентност са рачуноводственим стандардима МРС ЈС3, те ће у складу са истим Општина извршити наведене измјене. Такође, Општина ће у потпуности ускладити евиденцију издатака на рачунима са правилником о јединственој класификацији за буџет државе и буџет општине. Важно је напоменути да је ријеч о техничком питању, које не нарушава стварну реализацију буџета, објаснио је Катић.
Када је ријеч о ангажовању лица по уговору о дјелу, предсједник општине наводи да се та могућност користи када за одређене послове, махом техничке природе, није могуће обезбиједити из реда запослених.
-У такве послове спадају, примјера ради, одржавање сата на Тори, израда спомен обиљежја или ангажовање чувара шума и паркова у љетњој сезони ради превентивног дјеловања и заштите од пожара. Понекад се уговор склапа за период од мјесец дана, а некад су то послови који трају један дан, па и неколико сати, те у коначном збиру на годишњем нивоу тај износ је око 80 различитих уговора, наведено је у одговорима.

Додатак на зараду службеници и и намјештеници примају од усвајања новог Закона, како им зараде не би биле драстично умањене, а за нека мјеста и да би досегле садашњу минималну зараду од 450 еура. Додатак на зараду запослени примају у потпуности у складу са Законом.
-Одлуком о зарадама локалних службеника и намјештеника није остављена могућност да се руководиоцима из категорије високо руководног кадра, као ни функционерима утврди додатак на зараду. За њих је у извјештају ДРИ констатовано да га нису ни примали, тако да је и у овом дијелу све одрађено у складу са Законом, казао је Катић и истакао да је Општина Херцег Нови донијела Одлуку о зарадама локалних службеника и намјештеника, за коју је претходно прибавила сагласност Министарства финансија, у складу са Законом та одлука је усвојена у локалном парламенту.
Одлуком је остављена могућност утврђивања додатака на зараду запослених одређеним категоријама, у којима су разврстана звања службеника и намјештеника.
-Како је поменутим Законом дошло до примјене обрачунске вриједности коефицијента, коју на годишњем нивоу утврђује Влада, дошло је до смањења обрачунске вриједности, а самим тим и зарада, те је искоришћена могућност утврђивања додатака на зараду, како зараде службеника и намјештеника не би биле драстично умањене. Поједина радна мјеста и са утврђеним додатком сада примају мању зараду у односу на стара законска рјешења, а свакако не могу досећи садашњу минималну зараду од 450 еура, објаснио је Катић и додао да је у поступку утврђивања додатка на зараду и његове висине остављена могућност старјешинама органа да користе механизам утврђивања додатка на зараду како би стимулисали и наградили запослене који одговорно и предано обављају своје послове и задатке.
Сви извјештаји ДРИ шаљу се на увид разним институцијама, од Скупштине општине, Заједнице општина, министарстава до Одбора за економију Скупштине Црне Горе и Тужилаштва.
-Слање извјештаја Тужилаштву је редовна пракса, на основу споразума између њих и ДРИ, како би Тужилаштво процијенило да ли у неком извјештају постоји нешто што би се могло окарактерисати као кривично дјело. Када је у питању Херцег Нови, у потпуности сам сигуран да о нечему таквом апсолутно нема говора, закључио је Катић и истакао да ће Општина Херцег Нови испунити рокове за достављање акционог плана и за реализацију препорука.