Od početka ratnih dešavanja u Ukrajini, Opštinskoj organizaciji Crvenog krsta u Herceg Novom obratilo se 150 izbjeglih lica. Volonteri prevodioci u prostorijama ove humanitarne organizacije angažovani su svakog radnog dana od 10 do 13 sati.
Kako je za RTHN kazala vd sekretarka Crvenog krsta Herceg Novi Milena Šćekić, izbjeglice iz Ukrajine najviše traže savjetodavnu pomoć i vrlo su skromni u zahtjevima.
– Interesuje ih dje se mogu prijaviti i dobiti taj dokument koji dokazuje njihov izbjeglički status u zemlji, koji je njihov obim prava. Na koji način mogu da ostvare zdravstveni zaštitu, to je nešto što svakoga brine, jer među njima ima dosta trudnica i starijih lica, kojima je potrebna redovna terapija za neka hronična oboljenja. Potrebna im je pomoć i asistencija kako da upišu djecu u školu, da li mogu djeca da se upišu u vrtiće i koje su procedure – objašnjava ona.
OO Crveni krst je u stalnoj komunikaciji sa svim lokalnim institucijama, kako bi izbjeglima olakšali pristup pravima, odnosno ostvarivanju zdravstvene zaštite i obrazovanju, jer je među njima najviše djece.
– Za druge vidove pomoći nisu se obraćali. Ponekad im je potrebna garderoba, jer su došli sa zimskom, a kod nas je sad već toplije vrijeme. Nekad za djecu nemaju neku ljetnju robicu. To je ono što traže u ovom trenutku, ali i neku sigurnost ukoliko ovo potraje, pa ne budu u mogućnoasti da prihoduju, da li mogu računati na pomoć, mada dosta njih želi da se vrati – navodi Šćekić.
Na crnogorskom primorju već duže vremena živi i radi velika zajednica Ukrajinaca. Oni su pristupili Crvenom krstu. To su ljudi koji govore ukrajinskim i ruskim jezikom, pa su svakodnevno angažovani kao pomoć u komunikaciji.
– Oni su se kao zajednica ovdje jako lijepo organizovali i doniraju ukoliko postoji potreba. Moram pohvaliti predškolsku ustanovu „Naša radost“ koji su se organizovali, pa svakog petak prikupljanju polovnu garderobu i donose u Crveni krst, koja nije najmejenja samo ukrajinskom, već i domicilnom stanovništvu – kazala je Šćekić.
Za sada, kako navodi, ne postoji potreba za nekim konkretnim stvarima, ali je za očekivati da u narednom periodu pomoć biti itekako potrebna, ne samo izbjeglima iz Ukrajnie, već i domaćem stanovništvu koje živi u stanju socijalne potrebe.