IZ IZVORIŠTA OPAČICA SVE VIŠE SE CRPI VODA ZA POTROŠAČE RIVIJERE

Zbog prevelike  potrošnje vode u špicu turističke sezone, dolazi do  destabilizacije sistema, tako da je potrošačima  u višim zonama  na rivijeri otežano vodosnabdijevanje.

Direktorica DOO Vodovod i kanalizacija Herceg Novi Olivera Doklestić objašnjava da je čvorište  snabdijevanja vodom rivijere izvorište Opačice u Kutskom polju, odakle se voda prepumpava na rezervoar na Zmijicama i dalje ide ka Kamenarima.    

 – U našim bunarima, svakodnevno mjerimo nivo vode i gledamo koliko opada. Ona je sada negdje, na 10 metara, a računamo da je stabilno na 16 metara – ispod tačke na koti terena.

Dugo se priča o uspostavljanju zona sanitarne zaštite, o prvoj, drugoj i trećoj zoni zaštite Opačice.  Napravili smo šemu i tačno se vidi gdje je šta unutra i vani. Ovo je prvo uređenje nakon više decenija ove važne hidrotehničke tačke u sistemu vodosnabdijevanja. Krečimo i sređujemo mašinsku salu, odnosno, čitavo čvorište u zoni Opačice  –  nastojimo da dovedemo u red – da bi završili sve što nam treba za vodoprivrednu dozvolu u zoni zaštite.

Ovo je nakon Mojdeža primarna tačka našeg lokalnog vodovodnog sistema. Odavde se svakodnevno u ljetnom periodu crpi između 80 i 140 litara vode u sekundi. Smanjenjem gubitaka u našem sistemu  uspjeli smo da upotrebu Opačice svedemo  na period od kraja juna do kraja avgusta, dok je  u ostalim mjesecima ne koristimo.

Odluka o zonama sanitarne zaštite izvorišta Opačica  2010. godine je, iz formalnih razloga, suspendovana. Promijenila se i zakonska regulativa. Uspostavili smo vezu sa ministarstvom za poljoprivredu i vodoprivredu, čiji su predstavnici prije desetak dana, bili kod nas, kazala je Doklestić.  

Poručila je da se Opačica mora čuvati, jer je voda nezamjenjiv resurs:  

– Bunar pet će biti izolovan sa info – tablama da nema prilaza.  Problem je saobraćajnica koja je podijelila dio vodozahvata i dva bunara sa druge strane. Radimo fizičku zaštitu.

Najvjerovatnije će se aktivirati zone zaštite po Odluci iz 1998. godine. Geometar je dobio zadatak da  po tim granicama izvuće koordinate, to će biti georeferencirano i uneseno u plansku dokumentaciju.

Popisano su svi objekti – u zoni zahvata 2 i 3 ima 500 septičkih jama. To mora da bude ozibljan program. U zoni dva na 500 metara od  uže zone izvora, neće se moći raditi ili će se moći  pod strogim pravilima da budu urađeni blindirani  bio-prečistači,  da ne bi bilo biološkog zagađenja. Takođe, popisani su svi potencijalni zagađivači.  Uzeti su uzorci  radi ispitivanja  kvaliteta zemljišta, kako bi znali šta se sve spiranjem ubacuje u ovaj vodozahvat. Popisali smo poljoprivredna dobra i gazdinstva  i na širem arealu. To mora da bude ozibljan program, ocijenila je Doklestić.

 

Novi projekat sanitarne zaštite vodoizvorišta Opačica, najvjerovatnije, neće biti potreban.

 – Trebaće nam nešto što Opačica nije do sada imala. To je snimanje hidrogeološkog stanja. Treba da nađemo neku renomiranu firmu, koja se time bavi, da definišemo šta je slivno područje, kolika količina vode ulazi da prihranjuje Opačicu. Opačica je jedna podzemna kaverna, kojoj ne zna se tačan oblik, tako da je ovo smanjenje nivoa relativna stvar – da li ulazi u neku vrstu lijevka ili da li će da naiđemo na neke veće podzemne količine.  Imamo dotok, koji nije u nekoj značajnijoj količini. Sve sami radimo. Trebalo bi to i Opština, a i država da  uredi, pogotovo, zone sanitarne zaštite. Vjerovatno,  ćemo raditi i kanalisanje korita potoka, kao zaštitu od plavljenja. Uradili smo potporne zidove sada bi trebalo urediti cijeli potok, podsjetila je Doklestić.

 Zone oko vodoizvorišta Opačica trebalo bi da zaokruže  područje, koje se maksimalno štiti od svih negativnih uticaja i narušavanja životne sredine.  

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here