Integracija i razmjena iskustava ključni

Javne nabavke i javno privatno partnerstvo u regionu bile su teme drugog dana međunarodne naučno-stručne konferencije, koju u hotelu „Palmon bay“ organizuju Centar za menadžment nabavki i Visoka poslovna škola iz Novog Sada.

Cijela potrošnja javnog sektora provodi se kroz javne nabavke, a predsjednik Komore javnih nabavki Srbije Marko Špiler, za RTHN kaže da su danas pokušali da integrišu javne nabavke i procedure, naročito kontrole i revizije kako u Srbiji tako i u Crnoj Gori.

-Pokušali smo da negde damo osvrt na izveštaje Državne revizorske institucije, budžetskih inspekcija, da ukažemo na koji način se javne nabavke zloupotrbljavaju, da ukažemo kako ne treba da se zloupotrebljavaju, a u nekim situacijama da ipak naučimo ljude i sa ljudima razmjenimo iskustva vezano za načine na koji se može uticati na ishod postupaka nabavki.

Kada je riječ o zloupotrebama, u izvještajima revizije su najčešće one u domenu planiranja, sprovođenja postupaka, a naročito izvršenja, ističe Špiler.

-Čini mi se da revizija najčešće “puca” na tok postupka javne nabavke, odnosno na poslovni, tehnički, kadrovski i finansijski kapacitet kao nešto gde se najčešće utiče na ishod postupka, da ne kažem „namešta“ nabavka, a čini mi se da ono što je donela nova direktiva Evropske unije o javnim nabavkama i novi zakonodavni okvir u najvećoj meri se zloupotrebe dešavaju u izvršenju ugovora, posebno u delu aneksiranja ugovora do 50 %.

Javno privatno partnerstvo u Srbiji ima desetogodišnju praksu, kazala je zamjenica predsjednika Komisije za javno privatno partnetrstvo Andrijana Jovanović, pohvalivši se impozantnim brojem i vrijednošću projekata.

-Mi smo u ovoj godini kao vladino telo uradili jednu sveobuhvatnu analizu rezultata razvoja ovog modela finansiranja koje je jako blisko temi javnih nabavki. To je nešto što prosto sprovodimo svi svakodnevno i kroz infrastrukturne projekte, ali i kroz javne usluge u svim našim zemljama u regionu, i možemo da se pohvalimo da u Srbiji imamo 230 projekata čija je ukupna rednost oko šest milijardi evra. To je zaista impozantna cifra u čitavom regionu i imamo sa aspekta svih ovih zemalja možda i najveće projekte u ovoj realizaciji. To su dugoročni aranžmani, dugoročni ugovori na period od 5 do 50 godina koji podrazumevaju izgradnju, rekonstrukciju, sanaciju i finansiranje neke javne infrastrukture ili neke javne usluge. Ono što je bilo važno proteklih dana, ali i danas u okviru panela i predavanja na ovoj konferenciji jeste što smo razmenili iskustva i otvorili zaista mnoge nove ideje i teme kao potencijalne i za regionalnu, ali i za međupštinsku i međunacionalnu saradnju, poručila je Jovanović.

I Marko Špiler ističe da su ovakvi seminari veoma korisni zbog saradnje i razmjene iskustava u raznim oblastima.

-Veoma sam zadovoljan odzivom, reakcijama i znanjem ljudi, koji su veoma upućeni u tematiku. Ključna je ta razmena iskustava. U sistemu javnih nabavki gde jedna Opština treba da nabavi sve što joj je potrebno „od igle do lokomotive“, jako je teško imati iskustvo iz svakog predmeta nabavke. Zato su seminari, ali i ta integracija ljudi iz raznih opština, gradova, u ovoj situaciji i država, jako značajna, jer ako je neko nabavljao određenu vrstu građevinskih radova, a neko sad treba da ih radi, jako će mu značiti konsultacija. To važi i za dobra, i za usluge, i za svaki predmet nabavke – ta integracija je smisao svega, poručio je Špiler.

Tema poslednjeg dana konferencije, 27. septembra, je “Upravljanje izazovima savremenog poslovnog okruženja”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here