INOVATIVNI PRISTUP TEMI JASENOVCA KROZ MULTIMEDIJALNU IZLOŽBU

Audio izložba „Jasenovac – logor smrti, zemlja živih“, u organizaciji JU Gradski muzej i galerija, u produkciji digitalne agencije NextGame iz Beograda, i uz podršku Društva članova Matice Srpske u Crnoj Gori, biće otvorena u ponedeljak, 21 marta u 18 sati u galeriji „Josip Bepo Benković“. Autori su Darko Nikolić i Bogdan Španjević, a izložba je razvijena u saradnji sa stručnjacima Muzeja žrtava genocida iz Beograda koji je i partner na projektu.

Ko-producent izložbe je Galerija Štab iz Beograda. Projekat iz koga je nastala ova izložba finansiralo je Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije.

Postavka predstavlja inovativan pristup temi o ovom ozloglašenom logoru, koji se manifestuje na dva načina – upotrebom nove mobilne / digitalne tehnologije kao i konceptom tj. uglom posmatranja ove izuzetno važne teme. Tehnološka inovacija podrazumjeva da posjetioci prolaze kroz izložbu koristeći vlastiti mobilni telefon, slušalice i specijalnu mobilnu aplikaciju, budući da je izložba u stvari multimedijalni sadržaj u kome se nalazi osam audio priča o ljudima stradalim u sistemu logora Jasenovac.

Konceptualna inovacija je sadržana u činjenici da se temi Jasenovca pristupa iz perspektive  hrišćanskog vaskrsenja u kojoj je stradanje jasenovačkih mučenika zapravo izvor blagodati koji oplemenjuje živote, a ne izvor mržnje i netrpeljivosti.

Ulazeći i prolazeći kroz priče o jasenovačkim mučenicima, posjetioci otkrivaju nove dimenzije ljubavi, požrtvovanja, hrabrosti, saosećanja i zajedništva – čime se Jasenovac predstavlja kao ono što zapravo i jeste: uporišna tačka na putu spasenja.  Upravo zato, suprotno konceptima kojima je ova tema obrađivana do sada, ova izložba koristeći zvuk a ne sliku rezultira saosećanjem i ljubavlju a ne strahom i mržnjom.

Izložba je posvećena kako sećanju na žrtve logora, tako i razvijanju kulture sećanja uopšte. Sve priče su inspirisane istorijskim događajima i stvarnim pričama ali predstavljaju njihovu umetničku interpretaciju, tako da posjetioci ulaze i učestvuju u iskustvu koje zapravo liči na jednu vrstu interaktivnog filma u stvarnosti ili pozorišnog performansa.   

Projekat teži da kroz sistematično i stručno izložene činjenice kao i umjetničke interpretacije događaja doprinese stvaranju ambijenta u kome se bez predrasuda i politizacije govori o logoru Jasenovac ali i stvara atmosfera u kojoj se rane zacjeljuju a ne produbljuju.

Uprkos tome što je o logoru Jasenovac zaista mnogo rečeno i napisano, u društvima koja su duboko ranjena jasenovačkom tragedijom zapravo veoma malo se zna. Najčešća površna i fragmentirana saznanja o ovom logoru stvarala su, a i danas to čine, brojne predrasude i predubeđenja. Ovo za posljedicu ima dugotrajno ostajanje u atmosferi nezaliječene traume.

Cilj projekta je upravo stoga –  da podstakne oblikovanje sistema vrijednosti zasnovanog na kulturi sjećanja, praštanja, pomirenja ali poštovanja života i dostojanstva svake ljudske ličnosti, stavljajući ovaj veliki narativ u univerzalni opšteljudski kontekst kulture i identiteta svih naroda čiji su pripadnici stradali u Jasenovcu.

Zato je ovaj projekat osmišljen tako da slavi život, a ne da produbljuje zagledanost u mržnju i tamu ljudskog postojanja. 

Verujemo da jasenovačke žrtve mogu da nas nauče upravo tome, poručuju organizatori. 

Izložbu će svečano otvoriti predsjednik Opštine Herceg Novi Stevan Katić, direktorica JU Gradski muzej „Mirko Komnenović“ i galerija „Josip Bepo Benković“ Slavica Božović, član Matice Srpske Društva članova Crne Gore prof. dr Dušan Krcunović i autor Bogdan Španjević.

Ponesite mobilni telefon – budući da je neophodan kako biste putem posebne veb aplikacije slušali priče i audio vođenje. Na izložbi je omogućen besplatan pristup internetu.

Zbog epidemioloških razloga organizatori preporučuju da ponesete svoje slušalice. Ukoliko ih međutim i ne ponesete, možete koristiti dezinfikovane slušalice, bezbjedne za upotrebu, koje će vam dati osoblje na izložbi. Iz istih razloga na izložbi je obavezno nošenje maske i držanje distance.

Autori: Bogdan Španjević i Darko Nikolić
Realizacija projekta: NextGame Digital
Producent: Galerija Štab, Beograd
Partner na projektu: Muzej žrtava genocida, Beograd
Veb aplikacija: Nenad Šćekić, Agencija Oblačak, Beograd
Stručni saradnici: Jasmina Tutunov Trifunović, stručni saradnik
Istraživači: Vladimir Lužnjanin, Nikola Zobenica, Miloš Dimić
Izložbu pomogli: Avala Studios
Projekat „Virtuelni muzej Jasenovca“ finansiran je od strane Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije.
Veb adresa projekta: www.logorjasenovac.rs

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here