Južna regija u CG je seizmički najrizičnija pa je prilikom izgradnje stambenih objekata neophodno poštovati standarde, podsjeća samostalni savjetnik I u Službi zaštite i spasavanja Zoran Gamber.
Gamber je autor Plana zaštite od zemljotresa, pa je tako Herceg Novi postala prva opština u državi koja je napravila takav dokument. Stručnu pomoć u izradi Plana pružila je Jadranka Mihaljević iz Zavoda za seizmologiju.
Za izbjegavanje seizmičkog rizika, prilikom gradnje kuća i stambenih zgrada uvedeni su standardi , ali koliko se to primjenjuje u praksi u Službi zaštite i spašavanja nemaju uvid.
-Iskreno nadam da su prilikom izgradnje stambenih zgrada ispoštovani ti uslovi i standardi. Pretpostavnjam da su bile i određene komisije koje su provjeravale taj tip izgradnje, ali bih ukazao na potrebu da se strogo vodi kontrola i da se standardi ispoštuju. Mi smo u južnoj regiji koja je seizmički najrizičnija. Ulcinjsko skadarska, budvanska i Bokokotroski zaliv su zone koje spadaju u južnu regiju koja je najpodložnija seizmičkom riziku do 9 stepeni Merkalijeve skale.
Zemljotres kao akcident je jedan od najkomplikovanijih jer, po riječima Gambera, za sobom vuče niz drugih indukovanih procesa.
Uz Plan pripadnici Službe zaštite i spasavanja odradili su i niz obuka, a naredna je planirana u oktobru.
-To je jedna velika međunarodna vježba, a učestvovaće osam država. Iz CG uključene su Službe zaštite HN, Kotor, Tivat. To je jedan veliki projekat u kome vidimo šansu da naši pripadnici vide kakao se reaguje u tim situacijama, vrstu opreme koju koriste specijalizovane jedinice i mislim da će biti jako poučno i značajno za našu službu, koja u ovom trenutku što se tiče ovog akcidenta nema dovoljan dio specijalizovane opreme.
U planu je nabavka specijalizovane opreme kroz evropske projekte, ali Gamber se nada da će i na nivou države biti pojačana inicijativa za što bolje opremanje Službe zaštite i spašavanja.