Dokumenti vremena i tradicije Krsta Kika Kosića

Knjiga „Svrčuge selo revolucije“ koju čini 18 priča, koje je o rodnom kraju priredio profesor u penziji Krsto-Kiko J. Kosić i koja prestavlja autorov izbor kritičkih ispisa objavljenih na stranicama Pobjede i drugih novina, promovisana je sinoć u prostorijama Matice Crnogorske u Herceg Novom

O značaju ove knjige na promociji koju je organizovao izdavač ovog naslova Savez udruženja boraca NOR-a i antifašista Crne Gore, književnik Miraš Martinović je istakao da nekada, obimom nevelike, knjige mogu biti značajne.

Miraš Martinović, književnik

– Za to je dokaz i ovaj naslov koji promovišemo, a kojim je Krsto Kosić rukom hroničara, koji ima sluha i umjeća, priredio hroniku o svom rodnom mjestu. Najviše pažnje poklonio je dešavanjima u toku NOB-e, vremenu otpora neprijatelju ali i vremenu opstanka i trajanja. Kosić donosi biografije časnih primjera ljudi koji su dali živote i ostavili časne primjere. Dolazeće generacije uče od prethodnih naslanjaju se na njih i njihova dijela – navodi Martinović.

Listati i čitati ovu knjigu, znači osjećati bol i ponos, ističe Martinović.

– Dobro je što su upisana imena boraca, što su objavljenje njihove fotografije. To budi osjećaj da su živi. Tako život traje i pobjeđuje smrt. Sva ta imena Kosić je oživio u knjizi. A što knjiga zabilježi stiče mogućnost trajnog života. Zato Krstu Kosiću moramo biti zahvalni, a mislim da su mu zahvalni i potomci 11 rodoljuba boraca iz Svrčuga koji su dali svoje živote – poručio je Martinović.

Kako je naglasio, autor ovog naslova dao je portret serdara Toma Tomaševića iz vremena Hercegovačkih ustanaka 1852.-1862. i 1875.-1878. godine, a osvrnuo se na zanimljiv podatak o izvođenju u ovom selu „Balkanske Carice“ kralja Nikole 1936. godine što govori o tome koliko su selo i omladina bili napredni.

Govoreći u ime izdavača, recenzent Dragan Mitov Đurović se nadovezao na stav Miraša Martinovića da je riječ o novim primjerima čojstva i junaštva koja većinom govore o ratnim događajima 1941. u Svrčugama.

Dragan Đurović, recenzent

Ovo je knjiga koja se ne prepričava već se sa njom živi, kazao je Đurović.

Govoreći o slobodarstvu i čuvenoj 1941. naglasio je da je to godina od tradicije jer samo veliki narod, kao što Bokelji, mogao je dočekivati Svetog Petra Cetinjskog i pomagati Hercegovački ustanak 1875.-1878. godine.

– Ustanak 1941. godine, o kojem piše Kiko Kosić, naslijeđen je od predaka i ovo je još jedan dokaz da Boka nije biser samo Jadrana, nego cijele Crne Gore. Najviši je vrh sloboda, a malo selo Svrčuge uvijek je umjelo da osvaja i iznad svega da čuva slobodu – kazao je Dragan M. Đurović.

Na sinoćnjoj promociji posebno je toplo pozdravljen autor Krsto Kiko Kosić, koji je naglasio da je pokušao da pruži mali doprinos biografijama znamenitih Svrčugana sa ciljem da se ta imena iz NOB-a i ona od ranije ne zaborave.

Prof. Krsto Kiko Kosić, autor

– Cilj mi je bio da jedan dio istorije, koja nas je održala, sačuvam od zaborava i ukažem mladima da nosimo baklju slobode koja i danas svijetli. Dužni smo da se svim poginulima poklonimo, jer ne smijemo zaboraviti ko smo i šta smo – rekao je Kosić i naveo nekoliko primjera poput likova Gojka Tušupa, solunskog dobrovoljca Peka Kosića a kroz suze izrecitovao je i pjesmu svog mještanina Rista Tušupa.

Na promociji govorili su potpresjedik Saveza Udruženja boraca NOR-a i antifašista Crne Gore Stevo Radulović i predsjednik Udruženja boraca NOR-a i antifašista Herceg Novi Svetozar Baković, koji je vodio program na ovoj promociji.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here