Dodatnih 63 milona eura poljoprivrednicima kroz „IPARD III“ program

Илустрација

Evropska komisija usvojila je „IPARD III“ program Crne Gore za period 2021. – 2027. Godine. Crnogorskim poljoprivrednicima u novom programskom periodu predviđen je za 62% veći iznos sredstava u odnosu na prethodni, odnosno dodatnih 63 miliona eura, saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Potpredsjednik Vlade i ministar u ovom resoru Vladimir Joković i ambasadorka EU u Crnoj Gori Oana Kristina Popa objavili su usvajanje „IPARD III“  programa za period 2021. – 2027. godine.

Usvajanju ovog dokumenta prethodila je kontinuirana komunikacija sa Evropskom komisijom i zainteresovanim stranama, te je u skladu sa sugestijama Komisije program i sačinjen. Crna Gora trenutno koristi preostala raspoloživa sredstva iz „IPARD II“ programa koja se formalno mogu koristiti do kraja 2023. godine, tako da će sredstva iz novog biti dostupna nakon isteka ovog roka.

Program sadrži osam mjera podrške, a Crna Gora je do sada akreditovala upravljačku strukturu, odnosno dobila ovlašćenje Evropske komisije da može da sprovodi mjere 1, 3 i 7.

Ministar ponjoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Vladimir Joković

– Ovim programom na raspolaganju poljoprivrednim proizvođačima je 63 miliona eura bespovratnih evropskih sredstava. Smatram ovo velikim uspjehom za cijelu Crnu Goru i vjerujem da će dostupnost ovih sredstava u značajnom unaprijediti sektor poljoprivrede –  istakao je ministar Joković.

Finansijski doprinos Evropske unije za „IPARD III“ program povećan je u odnosu na prethodni programski period i iznosi 63 miliona evra.

Kroz program „IPARD II“ Evropska komisija finansijski je podržala više od 250 investicija svih vrsta, informiše Popa.

Ambasadorka EU u Crnoj Gori, Oana Kristina Popa

– Poljoprivredna proizvodnja i agroprerada u Crnoj Gori treba da se prilagode i unaprijede, kako bi bili spremni i konkurentni za evropsko tržište, kada zemlja postane punopravna država članica EU. Naši programi „IPARD“  daju vam dodatnu šansu za povećanje poljoprivredne proizvodnje i smanjenje zavisnosti od uvoza hrane – kazala je ona.

Investicije koje će biti podržane „IPARD III“  programom odnose se na nabavku opreme i mašina, izgradnju i rekonstrukciju objekata. Implementacijom ovog programa poljoprivredni proizvođači će se približiti i prilagoditi zahtjevima domaćeg i inostranog tržišta, povećati produktivnost i konkurentnost, kao i diverzifikaciju i razvoj ekonomskih aktivnosti i poboljšanje kvaliteta života u ruralnim područjima.

„IPARD III“ programom predviđeno je uvođenje novih mjera kojima će se povećati iskorišćenost dodatnih sredstava, mogu aplicirati i početnici u poljoprivredi, postavljeni su novi limiti finansijske podrške, novi specifičnih kriterijumi i dr.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here