ДО КРАЈА ГОДИНЕ ПРИПРЕМНИ РАДОВИ ЗА АЕРОДРОМ ТРЕБИЊЕ

Припремни радови на градњи новог аеродрома у Требињу би до краја године требало званично да отпочну, а у наредних неколико дана слиједе истражни радови на самом терену, локалитету Требињска шума, што подразумијева геотехничка, геомеханичка и друга истраживања на основу којих се утврђује састав земљишта.

Министарка за просторно уређење, грађевинарство и екологију Сребренка Голић и градоначелник Требиња Мирко Ћурић договорили су да Градска управа у Требињу што прије покрене процедуре обезбјеђивања потребне документације.

“Ми ћемо убрзати колико је могуће наше процедуре, како бисмо што прије ка Министарству послали документацију за издавање грађевинске и локацијске дозволе, али је потребно обезбиједити и урбанистичко-техничке услове, са којим ћемо, заједно са новоформираним предузећем ‘Аеродром Требиње’, обезбиједити локацијске услове“, каже Ћурић.

Паралелно са локацијским условима радиће се и зонинг план, који ће тачно одредити зону обухвата требињског аеродрома, тако да се и градоначелник Ћурић нада да ће до краја године отпочети припремни радови на градњи овог стратешког објекта.

Планска и техничка документација су, према ријечима директора “Аеродрома Требиње” Младена Станковића, у поступку израде, о чијој је изради недавно потписан уговор са Институтом за грађевинарство РС.

“Тренутно се спроводе активности на изради зонинг плана, чији је носилац припреме Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију РС, што су такође активности које очекујемо да буду готове до краја године, тако да до краја године очекујемо да буду довршене активности израде зонинг плана и експропријације земљишта“, изјавио је Станковић за “Независне”.

Након тога, почетком наредне године, очекује се и довршетак све друге документације, која је неопходна за исходоване грађевинске дозволе, након чега је план да се почне са извођењем радова.

“Аеродром је свакако наш стратешки објекат и циљ, па ћемо у наредном периоду изаћи максимално у сусрет фирми ‘Аеродром Требиње’ да се именују одговорне особе које ће бити контакт особе преко којих би директор са сарадницима ове фирме имао што прије повратне информације о свим предузетим процедурама и реализацијама“, наводи Ћурић.

И Голићева се слаже с тим да је процедуре потребно убрзати да, како је истакала након састанка, Требиње што прије добије значај на мапи Европе због изградње овог аеродрома.

“Већ су именоване контакт особе по ресорима, нашег министарства, Министарства саобраћаја и Геодетске управе како би се ова динамика и због повољних временских услова убрзала“, навела је Голићева.

Одмах након потребне документације би се, како каже, кренуло у рјешавање имовинско-правних односа, јер је карактеристично за овај аеродром да је преко 92% земљишта приватна имовина, а свега око 8% је својина Републике Српске, односно града Требиња, што, како каже, мора бити регулисано.

С обзиром на то да се локалитет будућег аеродрома налази у зони која није урбана, потребно је урадити и приступне путеве те сву осталу инфраструктуру, а за то су такође потребне документација и различите дозволе.

Дио простора на којем ће се градити требињски аеродром био је под минама, али је за цјелокупан простор, како је истакнуто након састанка министарке Сребренке Голић са градоначелником Требиња Мирком Ћурићем и сарадницима, окончан поступак деминирања.

“Деминирање цјелокупног простора је дефинитивно окончано, што је био један велики проблем, али је све то преко МАК-а и Републичке управе цивилне заштите завршено“, појаснила је Голићева.

Извор: Независне

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here