DANAS JE 23 GODINE OD POČETKA NATO BOMBARDOVANJA NA SRJ

Na današnji dan prije 23 godine počelo je  NATO bombardovanje na tadašnju Saveznu Republiku Jugoslaviju, koje je trajalo 78 dana.  Prema nezvaničnim podacima poginulo je oko 2.500 civila,  oko 1.000 policajaca i vojnika, a povrijeđeno je preko 12.500 osoba. Konačan broj žrtava nije do danas utvrđen. U Crnoj Gori te 1999. stradalo je sedam osoba – šest građana Crne Gore u Murinu i jedan državljanin Srbije u kasarni Danilovgrad.

U napadu koji je počeo  bez odobrenja Savjeta bezbjednosti UN  je učestsvovalo 19 zemalja svijeta, a na meti su bili vojni i civilni ciljevi na teritoriji Srbije i Crne Gore.  Teško su oštećeni infrastruktura, privredni objekti, zdravstvene i obrazovne ustanove, medijske kuće i vojni objekti.

Na meti su 24. marta bili kasarna „Milovan Šaranović“ u Danilovgradu, vojni aerodrom u Golubovcima i radarsko-komunikacijski objekat Ratne mornarice Vojske Jugoslavije na Obosniku u Boki Kotorskoj, Crni rt kod Bara. Područje Luštice bombardovano je u tri navrata, a na Rt Arza pale su bombe obogaćene osiromašenim uranijumom.

Olivera Doklestić, predsjednica NVO „Ekološko društvo Boka“ podsjeća da je Luštica bombardovana u 19 :45, 24. marta 1999. godine a da je taj prvi udarac bio bombom težine oko 500 kg.

-Nakon toga naša opština je još dva puta doživjela avionske napade. Sljedeći put je to bilo 29. maja, takođe je dejstvovano po Luštici sa dvije bombe težine po 400 kilograma, a treći put je bilo 30. maja na lokaciji Arze, dejstvovanjem sa dva aviona. Ispaljeni su projektili sa osiromašenim uranijumom, svaki projektil je sadržao nekih 293 grama osiromašenog uranijuma. Ovo bombardovanje ostavilo je trag. Vojska je istog tog dana znala čime se dejstvovalo po Rtu Arza na površini od nekih 100 ari. Jedinice ABHO su odmah izašle na lice mjesta, ustanovljena je povećana radijacija i stavljene su markacije za zaštitu lokacije ali ih je neko to skinuo tog ljeta. U junu iduće godine krenulo je ispitivanje stanja Arze a čišćenje je počelo u februaru 2001. godine koje je trajalo do aprila. To je tada koštalo nekih 400 000 maraka, podsjetila je Doklestić i navela da ne možemo da znamo šta se dešavalo i kakve je sve to posljedice imalo na ljudsko zdravlje, jer nije bilo ozbiljnih medicinskih studija o porastu maligniteta u Crnoj Gori.

Bombardovanje Jugoslavije okončano je 10. juna, usvajanjem Rezolucije 1244 Savjeta bezbjednosti UN, nakon čega je uslijedilo povlačenje vojske i policije sa područja Kosova i Metohije  i ulazak međunarodnih vojnih trupa.

U crkvi Vaznesenja Gospodnjeg danas u11 sati biće služen parastos za postradale od NATO bombardovanja. Organizatori su Kolo srpskih sestara i Srpski soko Herceg Novi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here