ЦРНА ГОРА У МЕЂУНАРОДНОМ ПРОЈЕКТУ ЗАШТИТЕ МЕДИТЕРАНА

На радионици за међународни пројекат под називом “Поновна изградња плавог и снажнијег Медитерана“ (Build back a blue and stronger Mediterranean), у организацији Мед Фонда и Мед Пана, учествовала је и делегација из Црне Горе.

Како је саопштено из ЈП Морско добро, фокус пројекта представља подршка успостављању ефикасног управљања морским заштићеним подручјима у Медитерану, кроз обезбјеђивање техничке подршке, значајних  финансијских средстава за свакодневно управљање подручјима, изградњу капацитета, размјену искустава о управљању на нивоу Медитерана и шире и међународну сарадњу у овој области. Имплементација пројектних активности почеће у јулу 2022. године, у трајању од 5 година.

Овај пројекат ће се финансирати из регионалних средстава Глобалног фонда за животну средину у износу од 5 милиона еура, у Албанији, Алжиру, Црној Гори, Либану, Мароку и Тунису.

Делегацију наше земље на радионици у Марсеју чинили су државни секретар за екологију др Данило Мрдак заједно с руководитељком Дирекције за интегрално управљање морским и копненим екосистемима у Директорату за природу, Иваном Стојановић и представницама Јавног предузећа за управљање морским добром Црне Горе, помоћницом директора Иваном Франетом и координаторком Службе за одрживи развој Дијаном Дошљак.

– Овај регионални пројекат, од посебног значаја и за Црну Гору, долази у правом тренутку, имајући у виду да је ово година коју ће обиљежити проглашење морских заштићених подручја у Црној Гори. У априлу ове године донијета је Одлука о проглашењу заштићеног подручја Парк природе Платамуни, у току је процедура за проглашење Парка природе Катич, док се до краја године очекује заштита подручја Стари Улцињ – рекао је Мрдак.

Радионица је организована на маргинама Свјетског Конгреса за конзервацију Међународне уније за очување природе (IUCN),чија је тема “Отпорност је у нашој природи”.

Конгрес, који се завршава данас, окупио је доносиоце одлука, представнике цивилног друштва, бизниса и академске зајендице, са циљем очувања животне средине и предлагања одрживих рјешења које природа нуди за глобалне изазове. Циљ му је да унаприједи начин управљања природним ресурсима и животном средином за људски, друштвени и економски развој, позивајући на дијалог све актере друштва, посебно у контексту потребе обезбјеђивања одрживог развоја током и након пандемије Ковид-19.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here