ЦЕДИС: У октобру рекордно ниски губици, уштеде милионске

ЦЕДИС је интензивним радом на терену у правцу сузбијања неовлашћене потрошње и у октобру остварио рекордно низак ниво губитака на мрежи од 10,35 одсто, што је чак 2,18 мање у односу на исти период претходне године.

За период јануар – октобар степен губитака сведен је на 11,44 одсто, чиме је умањена и укупна количина електричне енергије, потребна за покривање губитака. У односу на 2021. годину остварена је уштеда од 16.059 МWх електричне енергије, чија вриједност  на референтној HUPX берзи за наведени период износи 4,4 милиона еура.

Уколико се подаци упореде са нивоом губитака од 12,59 одсто, колико је остварено од јануара до октобра 2020. године, уштеда износи 27.512 MWh електричне енергије, чија је актуелна цијена 7,6 милиона еура.

– У околностима незапамћене, глобалне кризе енергената, захваљујући активностима на терену, успјели смо да за десет мјесеци уштедимо око 16 хиљада MWh. Да ЦЕДИС није дјеловао у правцу откривања неовлашћених активности на мрежи, трошак за набавку наведених количина електричне енергије ишао би на терет компаније, односно не би био наплаћен од корисника. У актуелним условима, када се недостајуће количине електричне енергије на тржишту набављају по значајно вишој цијени од оне коју плаћају домаћинства и привреда, сваки неовлашћено преузет киловатсат представља озбиљан удар на систем. Зато смо и одлучни у намјери да те радње откријемо и санкционишемо. – истакао је Васо Зековић, руководилац Сектора за мјерење.

Подаци додатно добијају на значају уколико се има у виду да је проценат губитака од 11,44 одсто за десет мјесеци текуће године за око 0,7 одсто нижи у односу на исти период претходне и то уз повећање потрошње електричне енергије од 3,6 одсто.

– Трошак за покривање губитака у систему који пада на терет компаније у највећој мјери је последица нелегалне градње која деценијама уназад девастира простор, а истовремено и електродистрибутивну мрежу. Нелегална градња подразумијева нелегална прикључења, самим тим и губитке на мрежи. Постојећа инфраструктура се неплански оптерећује, чиме се повећавају трошкови за одржавање и умањују ефекти инвестиција. На терену, поступак откривања и увођења нелегалних прикључака у законом дефинисане оквире представља мукотрпан процес, који захтијева и ангажовање значајног броја запослених. За ЦЕДИС, нарочито у актуелним условима незапамћене кризе на тржишту енергената и нестабилности на тржишту опреме за одржавање електромреже, све наведено представља озбиљно финансијско оптерећење. Понављамо да борба са овим дубоко укоријењеним и широко заступљеним проблемом захтијева и системску подршку тужилачких и судских органа, као и полиције, која за сада није довољна и доследна. Имајући у виду наведене негативне аспекте, сматрамо да постигнути резултати имају посебну вриједност – закључио је Зековић.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here