CEDIS: Novi rekordi u smanjenju gubitaka na mreži

Crnogorski elektrodistributivni sistem kontinuirano sprovodi aktivnosti u pravcu smanjenja gubitaka i povećanja efikasnosti i pouzdanosti distributivnog sistema. Tako su tokom prvog kvartala tekuće godine u distributivnoj mreži ostvareni gubici 11,62 odsto električne energije što predstavlja napredak u odnosu na isti period 2023. godine, kada su oni iznosili 12,27 odsto, navodi se u saopštenju CEDIS-a

Tokom prethodna tri mjeseca ove godine, preuzeta energija iznosila je 816.244,47 MWh. Gubici su svedeni na 94.837,80 MWh (11,62%), što predstavlja smanjenje procenata gubitaka sa 100.184,61 MWh (12,27%), koliko je i realizovano u prvom kvartalu 2023. godine. Po tom osnovu ostvarena ušteda, u odnosu na isti period prošle godine iznosi 5.346,81 MWh, koje pomnožene sa ugovorenom cijenom MWh za 2024. godinu (€ 100,59) dovode do konačnog iznosa uštede od 537.835,40 eura.

Efekti su i više nego vidljivi posebno imajući u vidu da se ovolika ušteda odnosi samo na jedan godišnji kvartal. Gubici na mreži ukazuju na stepen ekonomičnosti poslovanja i kvalitet obavljanja djelatnosti distribucije električne energije, a zbog čega je njihovo smanjenje jedan od prioritetnih poslovnih ciljeva operatora distributivnog sistema.

-U prethodnoj godini gubici su konstantno smanjivani i preko 0,5 odsto na mjesečnom nivou, i to uz konstantno povećanje preuzete električne energije. U septembru prošle godine smo ostvarili i najniži nivo gubitaka ikada izmjeren u elektrodistributivnom sistemu  Crne Gore, kada su gubici iznosili 8,10 %, što je manje i od regulatorno odobrenih gubitaka  za istu godinu,  istakao je Vaso Zeković, rukovodilac Sektora za mjerenje.

Zeković pojašnjava da ono što predstavlja ključne faktore koji doprinose smanjenju procenta gubitaka, sprovedene su akcije u okviru Sektora za mjerenje, što se prvenstveno odnosi na akciju otkrivanja nelegalnih korisnika, akciju kontrole gubitaka na trafo-reonima, kao i na projekat proširenja III faze AMM-a.

Pored svih sprovedenih aktivnosti, CEDIS se suočava i sa neplanskom gradnjom, čija ekspanzija traje godinama unazad. Uslijed ovakvih okolnosti, postojeća infrastruktura se neplanski opterćuje, čime se povećavaju troškovi za održavanje i umanjuju efekti investiranja.

I pored problema koji predstvaljaju ozbiljno finansijsko opterećenje, posebno u uslovima globalne nesigurnosti na tržištu energenata, uspiješno su uštedjeli značajna finansijska sredstva i plan je da na kraju tekuće godine gubici budu niži od 10%, navodi se u saopštenju CEDIS-a

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here