Budva će se uključiti u takmičenje za Evropsku prijestonicu kulture za 2028. godinu. U toj Opštini smatraju da grad bogatog kulturnog i istorijskog nasljeđa polaže pravo da se nađe u društvu gradova koji su već bili nosioci ove prestižne titule. Podsjećamo, Herceg Novi je bio kandidat za Evropsku prijestonicu kulture za 2021. godinu ali je u finalu izgubio od Novog Sada.
-Budva ima kulturne i ekonomske kapacitete da na kraju odnese pobjedu u ovom prestižnom nadmetanju sa drugim gradovima. Kako bi naša kandidatura imala veće šanse za uspjeh vjerujemo da je neophodno u proces uključiti i druge bokokotorske gradove – Kotor, Tivat i Herceg Novi, čime bismo kao posebna istorijska i kulturna oblast, ne samo povećali naše šanse nego bismo na najbolji mogući način predstavili Evropi i svijetu kulturno blago kojim raspolažemo-saopštili su iz Opštine Budva.
Namjera opštine Budva i predsjednika Marka Carevića jeste da u narednih par mjeseci istakne kandidaturu za osvajanje titule za 2028. godinu. Prije toga, kako navode, predsjednik Carević će obaviti razgovor sa predsjednicima bokeljskih opština od kojih Opština Budva očekuje punu podršku i učešće u ovom izuzetno važnom projektu. Podršku očekuju i od Vlade Crne Gore i nadležnih ministarstava za kulturu i turizam.
Evropska prijestonica kulture (EPK) je najveći projekat Evropske unije iz oblasti kulture. Prestižna titula se dodeljuje od 1985. godine. Dobijanje titule Evropske prijestonice kulture otvara velika vrata za dalji razvoj Budve, ali i cijele primorske, odnosno Bokokotorske regije i to ne samo u oblasti kulture već i svih drugih sfera ekonomskog i društvenog života. Ovaj nesvakidašnji projekat omogućava da se kultura stavi u središte društvenog razvoja i postane jedan od osnovnih elemenata za razvoj društva zasnovan na znanju, vještinama, inovacijama i kreativnosti. Takođe osigurava prepoznatljivost države i grada na svjetskoj i evropskoj kulturnoj sceni.
Projekat „Budva 2028 – Evropska prijestonica kulture“ je osnova za unapređenje kulturnih i kreativnih potencijala Budve i omogućava urbanu revitalizaciju, poboljšanje turističke posjete i povećanje regionalnog i međunarodnog ugleda grada. Program EPK će uključiti i promovisati budvansku i bokeljsku istoriju i tradiciju kao nešto autentično, a istovremeno okrenuto savremenim izazovima i tendencijama.
Strateški cilj je, kako kažu, stvaranje i održavanje kulturnog sistema u lokalnoj zajednici, učešće u širem evropskom kontekstu, uvođenje EU standarda, uključivanje privatnog i civilnog sektora. Kapitalne investicije koje se realizuju kroz ovakve projekte su revitalizacija kulturno-istorijskih spomenika, osnivanje kulturnih centara i umjetničkih škola i organizovanje manifestacija kulture.
Budva je na planu izgradnje gradske i kulturne infrastrukture već odmakla pa tako ove godine, poručuju, rade na projektima izgradnje kulturnog centra, revitalizacije tvrđava, izgradnje drugih sportsko-rekrativnih i kulturnih sadržaja.
-Evropska prijestonica kulture je titula koja nam daje podstrek da idemo u pravcu razvoja Budve i Bokokotorske regije i da budemo još bolji. Namjera nam je da iskoristimo ovu priliku da u toku projekta razvijemo kulturnu i drugu infrastrukturu, unaprijedimo imidž grada, razvijemo privredu, diverzifikujemo ponudu i ojačamo kulturne i kreativne industrije, navode u saopštenju.