Brojni programi Duhovnog centra Sv. Kirilo i Metodije u Zelenici     

Црква Свете Тројице у Кутима

U Duhovnom centru Sveti Kirilo i Metodije u Kućanskoj parohiji, pored organizacije kulturnih događaja, bave se humanitarnim aktivnostima, organizuju školu vjeronauke, sporta, folklora za djecu i mlade iz cijelog Herceg Novog.

Duhovni centar okuplja mlade, kojima se nude sadržaji u cilju očuvanja tradicionalnih vrijednosti i uzdizanja značaja sporta i drugih vještina, što je od izuzetnog značaja u vremenu brojnih izazova i otuđenja, kazao je za RTHN, protojerej paroh Kućanski, Drago Pešikan:

–  Prvo što smo omogućili da Folklorno društvo iz Zelenike obavlja probe i vježba u prostorijama Duhovnog centra. Nisu imali gdje da vježbaju a mi smo ih prihvatili. To smo, prvenstveno, uradili za djecu, omladinu. Od 150 članova Folkora, njih 60 je pohađalo vjeronauku. U Duhovnom centru  vježbaju djeca iz cijelog grada u folkloru, koji ima tradiciju preko 80 godina. Priređujemo mnoge kulturne sadržaje, promocije knjiga, humanitarne događaje. Imali smo, između ostalih, promociju  knjige epskih pjesama Slavka Peroševića i mnoge druge programe, upriličili duhovne i humanitarne večeri…

Pored rada Folklora i vjeronauke u Duhovnom centru Sv. Kirilo i Metodije, od ove godine radi i školu sporta:

 – Imamo karate i kjokušin karate školu za djecu. Kjokušin karate, kojim sam se bavio je najjača i najpopularnija vrsta karatea u svijetu. Taj sport je donio Joko Krivokapić iz Bijele, koji je bio prvi majstor te vještine u bivšoj Jugoslaviji, a 1973. godine postao je međunarodni majstor u kjokušin karateu, priča otac Pešikan.     

Ove godine se navršava 40 godina od početka sportske karijere, sveštenika i vrsnog sportiste oca Draga Pešikana. Pored kjokušin karatea dugo godina se bavio i sportskim  šotokan karateom.

– Karate je umjetnost pokreta, pored sporta ima i duhovni karakter. To potvrđuje jedan od najboljih karatista svih vremena i sveštenik, Vojislav Bilbija, koji je kjokušin karate donio na naše prostore.U Manastiru Krka je od 1969. godine monahe poučavao kjokušin karateom, a on se učio duhovnoj borbi. Duhovna je veća i teža borba, koja neprestano traje, svjedoči otac Pešikan.   

Problem je kako djecu odvojiti od negativnog uticaja ulice, interneta i drugih pojava savremenog svijeta, pa centar nudi edukativne sadržaje, za jačanje duha i tijela:

 – Ove škole utiču da se omladina odvaja od virutelnog života, digitalnog uticaja, ima djece kojima sport upravo treba. Imamo i dosta rezultata u karateu,  kjokušin karateu, kik boksu. Kod nas je ljetos gost bio trostruki prvak svijeta u kik boksu Danijel Stefanovski iz Švajcarske. Imali smo i sportiste grada Filipa Kovačevića, koji jebio vicešampion svijeta, a naš takmičar Darko Bora, bio je treći u svijetu, sada vodi školu kik boksa u Đenoviću. Moj sin Đorđe Pešikan, bio je drugi u svijetu u juniorskoj konkurenciji, a sada je trener karate škole za djecu i omladinu, naveo je  duhovnik i sportista Pešikan, neke od najuspješnijih sportista sa našeg područja.  

Humanitarni rad jedna je od vodilja Duhovnog centra Sv. Kirilo i Metodije u parohiji Kućanskoj u Zelenici:

–  Radimo na tome da se djeca obrazuju, edukuju, da se nauče sportu, da se odvoje od kompjetura, televizora i sjedenja uz njih, a ranije su djeca bila na terenu. Odmalena smo imali, na primjer, te ljetne vaterpolo lige. Djeci sam rekao da bi se kod nas taj najpopularniji sport trebao da promoviše, da se organizuju vaterpolo ljetne lige, kao i lige za karate i košarku. Današnja djeca su, uglavnom, kući i potreban im je taj trening da se obrazuju, nauče osnovne vježbe, da se pravilno razvijaju…     

Podsjećamo, po blagoslovu blaženopočivšeg Mitropolita Amfilohija Duhovni centar je podignut na ostacima mjesne Osnovne škole iz 1908. godine, koja je sagrađena na crkvenom zemljištu, pripada parohiji Kućanskoj. Tada je paroh bio najznamenitiji sveštenik iz Boke Kotorske protojerej Savo Nakićenović. Riječ je o istorijskom spomeniku kulture, koji je valorizovan i obnovljen kao Duhovni centar – pri hramu Svete Trojice u Kutima:

 – Sve po blagoslovu Mitropolita Amfilohija, koji je preko 700 hramova obnovio i izgradio u Crnoj Gori, svojom ljubavlju, milošću, požrtvovanošću, tako smo i mi počeli od 2017. godine, da gradimo centar na temeljima nekadašnje škole, koja je radila do zemljotresa, kada je srušena. Prikupili smo dokumenta i počeli gradnju, tako da je 2019. godine otvoren Duhovni centar kojem je Mitropolit Amfilohije – dao je ime Sveti Kirilo i Metodije.  Jedan dio Duhovnog centra je posvećen protojereju Savi Nakićenoviću, koji je poznat i po tome što je napisao djelo Boka, pisao o istoriji Boke Kotorske i plemenima koja su tu došla, podsjeća otac Pešikan.        

Planirano je do kraja mjeseca da u Kutima, organizuju promociju knjige, kako kaže, viteza pravoslavlja, sveštenika iz Kotora, arhijerejskog namjesnika bokokotorskog blaženopočivšeg Momčila Krivokapića:

– Njegova knjiga će biti promovisana u Kutima, gdje je često bio drag gost.    Protojerej stavrofor Momčilo Krivokapić oživio je pravoslavnje u Boki, bio je duhovni borac. Duhovno i fizički jak. Zbog njegove hrabrosti i borbe uručili smo mu počasno zvanje majstora karatea, kazao je otac Pešikan.  

Uspješan i dobar tim djeluje u Centru Sveti Kirilo i Metodije. Aktivne su i članice Kola srpskih sestara, koje su prepoznatljive svojim humanitarnim radom na području Kućanske parohije, Zelenike i šire.               

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here