Кол центру Општине Херцег Нови од почетка сезоне пристигло је преко 50 пријава због прегласне музике. Казне за одговорне су двије хиљаде еура.
Како је за РТХН казао замјеник начелнице Службе за инспекцијски надзор, Дарко Класић, тај број је знатно мањи него ранијих година.
– Комунална полиција сваки пут по пријави излази на терен, обавља мјерење и уколико мјерни апарат покаже ниво буке већи од дозвољеног, просљеђује Служби инспекцијског надзора на даље поступање. По основу Закона о туризму и угоститељству спроводи се прекршајни поступак – објашњава он.
Класић наводи да доста угоститељских објеката има уграђен лимитатор буке, неки још увијек чекају уградњу, коју обавља фирма из Подгорице, а постоје и одређена процедура као и ред чекања на уградњу.
Пријаве за поједине локале се често понављају, а некима су исписане и казне, информише Класић.
– У овом случају висина прекршајног налога је двије хиљаде еура. Ријеч је о двије казне по хиљаду еура за правно лице и одговоно лице у правном лицу, за које се испостави да емитује буку већу од дозвољене – наводи он.
Понављају се људи и пријаве, прича Класић, али ни Комунална полиција нити Служба инспекцијског надзора не могу да оцјењују лични утисак буке, већ могу да поступају само према резултатима индикатора.
– У фокусу пријава грађана углавном су локали у Игалу и на Топлој. Има их око 50, неки се понављају, што наводи на закључак да је лични доживљај буке главни проблем. Некоме смета мање, некоме више, у угоститељским објектима рећи ће да је забава циљ сезоне, са друге стране неки ће рећи да је циљ одмор. Ми не улазимо у лични доживљај, већ поступамо по Закону о туризму и угоститељству, мјеримо буку и изричемо прекршајне налоге и санкције – казао је Класић.
Овај проблем био је израженијих ранијих година, наводи Класић, у међувремену је велики број локала урадио лимитатoре, које инспектори уредно провјеравају, а на смањење броја пријава утицала је и веома строга казнена политика.