U okviru projekta „Akcija za povećanje energetske i vodne efikasnosti usluga vodosnabdijevanja“, finansiranog od strane Evropske unije kroz IPA program prekogranične saradnje Bosna i Hercegovina – Crna Gora, od 07. do 10. septembra 2021. godine u Herceg Novom je održan trening pod nazivom „Akademija o poboljšanju energetske i vodne efikasnosti u sektoru vodosnabdijevanja“. Akademija je organizovana sa ciljem jačanja kapaciteta vodovodnih preduzeća za resurno efikasnije poslovanje i pružanje što kvalitenije usluge vodosnabdijevanja. Ovaj program je nastavak višegodišnje saradnje sa Đevadom Koldžom i njegovom Water loss Academy (Sarajevo), koji je obezbijedio hercegnovskom Vodovodu vrijednu donaciju u opremi za detekciju gubitaka vode, čime je izabrao naš grad kao poligon za testiranje znanja i opreme o detekciji, saopšteno je iz DOO Vodovod i kanalizacija Herceg Novi.
Preko 60 predstavnika vodovoda iz prekograničnog područja između Bosne i Hercegovine i Crne Gore steklo je teorijsko i praktično znanje potrebno za smanjenje gubitaka vode i energije. U pilot projektu učestvuju vodovodna preduzeća iz Herceg Novog i Kotora iz Crne Gore, kao i vodovodi Foče, Visokog i Ustikoline iz Bosne i Hercegovine. Izradom strategija za poboljšanje vodne i energetske efikasnosti kreira se jasan put koji će dovesti do ostvarenja postavljenih ciljeva kroz efikasno planiranje i pravovremeno praćenje uspješnosti mjera za poboljšanje ali glavni preduslov je snažna organizacijska posvećenost ka stalnom unaprijeđenju resursne efikasnosti.
Pored teorijskog i praktičnog znanja, učesnici su kroz diskusije razmijenili brojna iskustva, podijelili dobre prakse i uspostavili korisne kontakte, saopštila je tehnička koordinatorka Šejla Mahmutović.
Direktorica Vodovoda i kanalizacija Herceg Novi, Olivera Doklestić, zaključila je da događaji poput ove Akademije su vrlo korisni budući da okupljaju veliki broj predstavnika vodovodnih preduzeća i omogućavaju im razmjenu iskustava.
– Na ovaj način stičemo osjećaj da nismo sami kao i motivaciju da ustrajemo u borbi za prevazilaženjem istih. Osim toga, čuli smo mnogo važnih i korisnih informacija, kako na predavanjima, tako i na terenu. Smatram da su učesnici stekli vrijedno znanje koje je moguće primijeniti u praksi, što će, za ViK Herceg Novi, biti još jedan korak ka unaprijeđenju poslovanja i smanjenju gubitaka vode i energije, kazala je Doklestić.
Rukovodioc Službe za elektromašinsko održavanje u DOO Vodovod i kanalizacija HN Dragan Vlatković, iznio je presjek mogućnosti energetske uštede i prezentovao šta su u ovom preduzeću primjenili na optimizaciji sistema, izradi SKADA sistema i telemetriji za nadzor.
Lazar Stavnjak iz JKP „Vrelo“ Čajniče je istakao da Bosna i Hercegovina i Crna Gora, imaju značajan potencijal za upotrebu obnovljivih izvora energije koji vodovodima mogu omogućiti dugoročnu fiskalnu stabilnost i sigurnost snabdijevanja. Vodovodno preduzeće Čajniče trenutno priprema projekat posvećen izgradnji cijevne turbine i stoga nam se posebno dopao segment Akademije posvećen zelenoj energiji.
Ljiljana Pasuljević iz Vodovoda Herceg Novi je izjavila da je raduje što se putem ovakvih događaja vrši promocija benčmarkinga, alata koji je pomogao da uspostavi bolja saradnja među sektorima unutar firme.
Uz slogan „Svaka kap i kilovat su važni“, Evropska unija je u cilju postizanja dugoročne resursne efikasnosti u sektoru vodosnabdijevanja finansijski podržala realizaciju ovog projekta, čime se kroz primjenu zajedničkih akcija na poboljšanju energetske i vodne efikasnosti vodosnabdijevanja nastoji ojačati održivi razvoj u preko 70 opština i gradova prekograničnog područja BiH i Crne Gore, koji zajedno od 1. decembra 2019. provode Centar za energiju okolinu i resurse – CENER 21 iz Sarajeva , te Crnogorski centar energetske efikasnosti iz Podgorice i trajaće 24 mjeseca. Ukupni budžet projekta je preko 305.000 eura, od čega je Evropska unija obezbijedila 259.603,82 eura bespovratnih sredstava.