У оквиру такмичарске селекције дугометражног играног филма вечерас на Канли кули у 20:30 Смрт дјевојчице са жигицама
Горан Куленовић,хрватски редитељ, између осталог култних серија Битанге и принцезе и Црно-бијели свијет, режирао је и спотове бројних извођача (Хладно пиво, Дарко Рундек, Јинx, Забрањено пушење, Стампедо…), а освојио је и награду „Октавијан“ за најбољи средњометражни филм Равно до дна и Вјесникову награду „Бреза“ за филм 24 сата (2002.). Његов играни филм Пјевајте нешто љубавно (2007.) многи су прогласили првим хрватским роцк филмом.
У филму Смрт дјевојчице са жигицама патолог Феро враћа се на Раб, острво на којем је одрастао. Повод за долазак је сахрана ћерке његовог пријатеља. Међутим, брзо бива увучен у истрагу убиства румунске проститутке што буди неке духове прошлости, открива велику грешку из младости, па Феро истрагу наставља на своју руку.
На Канли кули, у термину од 22 и 30 и филм Химера из селекције Кино Европа
Алиће Рорвахер италијанска редитељка филмова Срећан као Лазаро , Чуда и Небеско тијело у новом остварењу Химера прати групу археолога и црно тржиште историјских артефаката. За њу су, како објашњава “гробнице ризнице које представљају мост између садашњости и прошлостиа и смрти“. Интересује је и у ком тренутку неки предмет престаје да буде свет за једну генерацију и умјесто тога постаје обичан остатак прошлог времена.
ФОРТЕ МАРЕ / селекција Кино Европа и Мрежа фестивала Јадранске регије
ОПАЛО ЛИШЋЕ/ Форте маре, 20 сати и 30 минута
Аки Каурисмаки је фински редитељ са веома богатом каријером, а занимљив по ставу да филмови не треба да трају дуже од 90 минута. Његова остварења су и краћа а ријеч је о ексцентричним пародијама разних жанрова (путописи, филм ноир, рок мјузикли).
Филм Опало лишће обитник је специјалне награде жирија 76. Међународног филмског фестивала у Кану, а критичари записују да уз све што познајемо код овог редитеља доноси и нешто ново, свјеже, носталгично. Ово је сторија о двоје усамљених људи који се случајно упознају у суморном, полупразном Хелсинкију и покушавају да пронађу своју прву љубав.
МРЕЖА ФЕСТИВАЛА ЈАДРАНСКЕ РЕГИЈЕ
МОЋ/ Форте маре, 22 сата
Матијас Приклер је основао и води продукцијску кућу МПхилмс. Режирао је неколико кратких и неколико средњеметражних филмова. Моћ је његов други дугометражни филм, након Добро, хвала.
Од залуталог метка у ловачком походу страда млади извиђач, а у лову учествују познате личности из свијета политике. Прича филма Моћ казује да случај треба заташкати па информативне службе натјерају адвоката Маруса Штајнера да среди ситуацију. У покушају да обави задатак он среће различите личности али им је заједничко да прикривају истину насупрот онима који желе да је открију.
СЕЛЕКЦИЈА КИНО ЕВРОПА
О СУВОМ БИЉУ/ Дворана Парк/ у 18 сати
Нури Билге Џејлан редитељ је првог кратког турског филма који је приказан у Кану у такмичарској селекцији. Потом су услиједила три дугометражна филма – ‘’Провинцијална трилогија’’: Касаба, Мајис Сикинтиси и Узак.Узак је проглашен најбољим филмом у Кану 2003. Године. Филм је освојио чак 47 награда, 23 међународне, и постао најнаграђиванији филм турске кинематографије.
У филму О сувом биљу упознајемо младог професора испуњеног надом да ће добити унапређење у Истанбулу, након обавезног рада у малом селу. Дуго чекање га обесхрабрује али колегица Нуреј му помаже да поново открије могућности за бољу будућност.
КУЋА НОБЕЛОВЦА ИВА АНДРИЋА / Документарни филм, 21 сат
РАМБОY/Маттхис Јоулауд, Луциен Роуx
СУММЕР НИГХТС/ЉЕТЊЕ НОЋИ/ Виргиле Рателле
АРДЕН ОТХЕР/ЗЛО ВАТРЕ/Алице Брyго
ПАЛМА НОСТРА/Јана Радан, Весна Кујовић
ПРОМИСЕД ЛАНД/ОБЕЋАНА ЗЕМЉА/ Гијс Ван Дер Меер
ФЛYБY КАТХY/Педро Бастос
АМФИТЕАТАР ДВОРАНЕ ПАРК/ такмичарска селекција студентског филма, 21 сат
ФДУ БЕОГРАД, СРБИЈА
СВАКАКО ЋУ ДА КРВАРИМ/ И’ЛЛ БЛЕЕД АНYWАYС – Сара Радуловић
9-5- Маша Шаровић
СТО ПОСТО ЧОВЕК/100% ХУМАН – Јана Шварц
АГРФТ ЉУБЉАНА, СЛОВЕНИЈА
ДРУГИ СУ ЋУТАЛИ
/ ДРУГИ СО МОЛЧАЛИ / ОТХЕРС РЕМАИНЕД СИЛЕНТ – Штамцар Матиц
2030- Давид Цхампаигне
ТО ЈЕ МОЈ ДОМ/ ТХИС ИС МY ХОМЕ – Изза Млакар
1/4 КОРАКА/ 1/4 ОФ А СТЕП – Катја Предан
РЕПРИЗЕ, ДВОРАНА ПАРК
СИГУРНО МЈЕСТО, у 16 сати
О СУВОМ БИЉУ, у 18 сати