Županović: Herceg Novi privlačan turistima, dobri trendovi sa tržišta V. Britanije i Francuske

Herceg Novi je i dalje drugi grad po broju dolazaka i noćenja u Crnoj Gori uprkos raznim opstrukcijama i negativnom odnosu države u jednom dužem periodu, ocijenio je prof. dr Ivo Županović ekepert za turizam i finansijski savjetnik predsjednika Opštine Herceg Novi.

Za 11 mjeseci 2023. godine Herceg Novi je imao u kolektivnom smještaju za 14 % bolju sezonu nego rekordne 2019. godine.

-Imao je iznenađujuće dobre trendove kada su u pitanju određena tržišta, kao na primjer na tržištima Britanije i Francuske koja su izuzetno značajna, na udaljenim tržištima kao što su Sjedinjene Američke Države i naravno na tržištima Srbije i BiH.  Herceg Novi je od kovida uspio da napravi jednu disperziju tržišta i ukoliko bi u  nekom narednom periodu imao adekvatnu cjenovnu politiku, sigurno je da će nastaviti sa ovakvim rezultatima, rekao je Županović u emisiji „U četri oka“ na RTHN.

Ocijenio je i da je organizovanje dočeka Nove godine u Herceg Novom i ostalim primorskim gradovima dalo rezultate ali smatra da bi trebalo produžiti taj period na mjesec – dva, uvezivanjem sa zaleđem grada i sa nekim zimskim centrima.

-Crna Gora je isuviše mala da bi dijelili sezonu na zimsku i ljetnju. Zimski centri participiraju sa svega pet posto u ukupnom turističkom prometu. Ključni fokus je na primorskom dijelu i strategijom razvoja turizma do 2025. godine je da putem dva vezivna klastera sa planinskim centrima imamo uvezanu turističku ponudu. Da bi to imali pored tih zimskih sportskih dešavanja mi moramo da imamo i bekap, odnosno uvezanost sa ruralnim i avanturističkim turizmom a zatim i da imamo razvijen sportski, kongresni i zdravstveni turizam za šta je potrebna adekvatna infrastruktura.

Županović smatra da je vrlo važno da postoji  statistika koliki je promet bio u ugostiteljskim i hotelskim objektima, koliko je fiskalnih računa izdato i koliki je prihod od PDV bio jer, kako kaže,  samo brojanje turista ne znači mnogo.

Navodi  i da Zakon o turističkim organizacijama ne daje dovoljno prostora lokalnim organizacijama da se bave upravljanjem destinacijom za razliku od hrvatskog zakona koji je dosta unaprijeđen i daje veća ovlašćenja lokalnim samoupravama i turističkim organizacijama.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here