Završena restauracija i konzervacija 20 ikona iz fundusa Muzeja „Mirko Komnenović“

 Nakon više od dvije godine restauracije u Centru za konzervaciju i arheologiju Crne Gore na Cetinju, dvadeset ikona je vraćeno u  Gradski muzej „Mirko Komnenović“.

Uz neophodne pripreme ovaj projekat je počeo 2019. godine, kazala je direktorica JU „Gradski muzej Mirko Komnenović i galerija Josip Bepo Benković“, Gordana Krunić.

Gordana Krunić, direktorica JU Gradski muzej Mirko Komnenović i Galerija Josip Bepo Benković

-Dolaskom ikona sa restauracije, ne samo grad Herceg Novi, već i Crna Gora sa ponosom može da kaže da ima 20 novih konzerviranih ikona. Opština Herceg Novi  nam je pomogla u pisanju projekta, Seketarijat za kulturu i obrazovanje finansisijski podržao izradu kutija za ikone, a najveću zaslugu za ovaj projekat dugujemo američkoj ambasadi u Podgorici, koja je kroz program malih grantova, za zaštitu kulturnih dobara opredijelila iznos od preko 44.000 dolara, kazala je Krunić.

Objasnila je da im predstoji priprema koncepta izložbe.

-Planiramo da izložba bude otvorena krajem aprila u Galeriji „Josip Bepo Benković“. Zatim će biti stalna postavka u muzeju, ali  povremeno ćemo napuštati svoju bazu jer imamo zainteresovanost da se one predstave u galerijama i muzejima u drugim gradovima.

Tokom 2024. godine, planirano je da izložba ikona bude organizovana i van granica Crne Gore, jer kako je objasnila Krunić one su zaštićeno kulturno dobro i prelazak granice iziskuje određene pripreme i zakonom predviđene aktivnosti.

Konzervator-restaurator Labud Jakšić iz Centra za konzervaciju i arheologiju kazao je za RTHN da su prije više od dvije godine u saradnji sa Muzejom i galerijom iz Herceg Novog dobili zadatak da odrade 20 rijetkih i poznatih ikona.

– Konzervacija je bila vrlo zahtjevna. Bilo je više problematike od crvotočnog nosača ikona do ljuspanog bojenog sloja koje mi konzervatori ne želimo da vidimo na  kulturnim dobrima. Pošto imamo izvandredan konzervatorski kadar, uspješno smo završili posao za dvije godine i nekoliko mjeseci i ikone vraćamo na njihovo mjesto u hercegnovski Muzej i galeriju. Restauracija je bila zahtjevna, ali ništa nije bilo drugačije nego što radimo decenijama. Problematika nije nepoznata, nego u granicama što smo do sada radili i zato nam je bio olakšan posao, objašnjava Jakšić.

Posao nije izlazio iz okvira onog na čemu restoratori konzervatori rade decenijama.

– Bilo je ikona koje su bile dosta oštećene, posebno drveni nosač. Bilo je podljuspavanja, bojenog sloja zajedno sa tutkalnom podlogom. Taj dio na kojem je boja postavljena, mora da se vrati da bude fiksirana pri drvetu. Tu je bilo problema. Rađeno je tradicinonalnim metodama, sa voskom i drugim. To je impregnacija drveta a ujedno i fiksiranje bojenog sloja i grunda pri drvenom nosaču.

Labud Jakšić, restaurator – konzervator

Objašnjava da se u postupku restauracije počinje sa nekom dokumentacijom ili fotografijom eksponata.

-Sa praćenjem zatečenog stanja, radi se čišćenje i uzimanje uzorka drveta. Taj vizuelni prvi pregled odlučuje šta će da se radi. Na velikom broju ovih ikona rađen je potpuno novi drveni dio,  poprečno postavljen na poleđinu ikone koji ne dozvoljava da se drvene table rastave, jer su rađene iz više dasaka. Skoro su svi bili u lošem stanju, crvotočni. Uradili smo potpuno nove, a uglavnom se radi od lipe. Na ikonama se retuširaju samo partije sa tkaninom, sa draperijom, pozadina da se dobije ujednačeni ton, obrazložio je Jakšić.

Odabrani skup ikona datira iz perioda 18. i 19. vijeka. One većinom pripadaju Bokokotorskoj ikonopisnoj školi Dimitrijević – Rafailović, a manjim dijelom grčkom, italokritskom, grčko – vizantijskom, vizantijsko-srpskom i ruskom ikonopisu. One ikone koje se bez sumnje pripisuju Bokokotorskoj školi ocjenjuju se kao najvrijednije i kao istinski dragulji Zbirke ikona Gradskog muzeja. Svih 20 ikona čuvaju autentičan likovni izraz vremena i škole u kojoj su nastale. Mada nisu generalno rijetke unutar svoje škole, zbog zatvorenosti i konačnosti škole određenog umjetničkog i stilskog izraza, one su od velike vrijednosti.

Kako je ranije objavljeno na Fejsbuk stranici „Muzej i galerija Herceg Novi“, procesom restauracije i konzervacije je obuhvaćeno 20 ikona prikupljenih otkupom u period od 1951. do 1959. godine, a stavljenih pod zaštitu 1962. godine.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here