Заштиту на интернету учити од најранијег доба

У ери интернета и дигиталних технологија веома је важно водити рачуна о дигиталној безбједности, односно пожељно је избјегавати сумњиве линкове и дјељење личних података.

На радионици под називом „Заштита података на интернету“, коју је за херцегновске ђаке и студенте у великој сали Скупштине општине организовао Секретаријат за културу и образовање, специјалиста за правне послове у компанији ДоМЕн, Анита Љуљђуровић упознала је младе о важности сајбер безбједности.

Специјалиста за правне послове у компанији ДоМЕн, Анита Љуљђуровић

Како је казала за РТХН, превентивни кораци су најбољи начин заштите приватности на интернету, не само код младих већ и код старијих корисника, јер постоје разни начини злоупотребе података на интернету.

– То може бити кроз такозвани „Fishing mail“, сумњиве линкове или подјелу личних података. Едукација је један од основних корака које треба предузети, како би знали коме треба или не дијелити личне податке. Приоритет је сачувати приватност. Основне препоруке су инсталирање нових оперативних система, креирање комплексних лозинки, пажљиво бирање дјељења свакодневнице на друштвеним мрежама – наводи она.

Корисници морају познавати који је то минимум података који је могуће дијелити путем интернета, а едукација од самог почетка упознавања са интернетом веома је важна, напомиње Љуљђуровић.

Интерактивна радионица плод је сарадње Министарства спорта и младијх, НВО Центра за омладинску едукацију и Општине Херцег Нови, док је компанија ДоМен подршка реализацији. Радионицу прати и „Водич за родитеље и старатеље: Безбједност дјеце на интернету и друштвеним мрежама“.

– Компанија ДоМен већ дуго улаже у друштвено одговорно пословање. Водич за родитеље и старатеље је продукт доступан од скоро. Може се преузети на нашем сајту stemedukacija.me. Ријеч је о упутству како родитељи треба да се поставе и уче дјецу о важности сигурности на интернету, колико времена ће проводити на друштвеним мрежама, шта могу дијелти, шта не. Мислим да је јако корисно да се дјеца већ од раног периода упознају са основним стварима – казала је Љуљђуровић.

Радионица у скупштинској сали окупила је ученике ОШ „Дашо Павичић“ и ОШ „Илија Кишић“, којима је подјељен промо материјал намјењен како њима, тако и њиховим родитељима или старатељима.

Водич за родитеље и старатеље: Безбједност дјеце на интернету и друштвеним мрежама можете преузети на линку.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here