Zaposleni u Institutu „Dr Simo Milošević“ primiće oktobarsku zaradu do kraja ove sedmice, najavila je gostujući u programu Radio-televizije Herceg Novi, v.d. direktora Instituta, dr Marina Delić.
Na sastanku sa predstavnicima Vlade Crne Gore, ministarstava zdravlja i finansija menadžment je dobio uvjeravanja da će ubuduće zarade biti redovno isplaćivane, da će im pomoći da premoste nagomilane probleme, i da će se više uključiti u rješavanje nezavidne situacije u kojoj se Institut Igalo već dugo nalazi.
-Mi imamo zarađene pare u Fondu zdravstva, ali Fond nema para i jedva su došle zarade i za septembarsku zaradu. Imamo obećanja da će do kraja sedmice biti isplaćene oktobarske plate. Ono što muči radnike je to da li ćemo svakog mjeseca morati da molimo za ono što smo zaradili. Imamo uvjeravanja da će se to riješiti i da ćemo dobiti ne samo oktobarsku, već i naredne plate. Problem je što je probijen budžet Fonda zdravstva, to je situacija koja nije vezana za Institut, tako da Ministarstvo finansija mora da prebaci pare koje se trebaju isplatiti zdravstvenim ustanovama – kazala je dr Delić.
Sa 570 zaposlenih, Institut je najveće preduzeće u našem gradu, i jedno od većih u državi, a kao dobru vijest, dr Delić ističe da imaju najave da će od aprila iduće godine biti nastavljen Norveški državni program, u okviru koga je do početka pandemije koronavirusa, godišnje na rehabilitaciju dolazilo oko 1000 pacijenata.
-Od 1976. radimo sa Norveškom. To je državni program u okviru koga dođe oko 1000 pacijenata godišnje na po četiri sedmice. Drugi je program sa Holandijom, to je saradnja sa našim partnerom Fontana sa preko 350 do 400 svojih korisnika. Radimo programe sa Danskom, Belgijom. Zadnjih godina se umanjio broj pacijenata sa ruskog tržišta, ali smo bilježili priliv. Ovo što se desilo u svijetu, našu kuću je dovelo u nezavidan položaj. Kad se vratimo unazad Fond za zdravstveno osiguranje smo mogli da čekamo i pola godine i više, a sad smo oslonjeni na njih. Ljeti smo imali samoplatežne goste iz bivših jugoslovenskih republika ali to je bilo nedovoljno, kazala je Delić.
Veliko breme Institutu predstavlja pravosnažna presuda po kojoj Jugobanci Beograd u stečaju moraju da isplate 8,5 miliona eura. Delić ističe da su imali intenzivne pregovore sa Vladom i ministarstvima i da očekuju da Vlada preuzme taj dug:
-Po pravosnažnoj presudi iz 2019. godine Institut je izgubio spor sa Jugobankom. Mi smo ulagali žalbe na presude jer nismo bili u mogućnosti da se novčano uhvatimo sa tim problemom. Sad je konačno sve završeno, Apelacioni sud CG je odbio žalbe i to je sada situacija u kojoj dolazi do naplate. To je najveće breme Instituta, 8,5 miliona eura koje mi nemamo. Vrlo intenzivno smo radili i razgovarali sa Vladom, prvenstveno sa našim resornim ministarstvom, potom sa ministarstvima ekonomskog razvoja i finansija u smislu da se taj dug pokrije, odnosno da ga preuzme država. Svi znamo da je 2009. donesen zaključak Vlade kojim se ona obavezala u slučaju gubitka spora da će preuzeti taj dug. Sada se neko svjetlo pokazuje. Razgovori su bili intenzivni od jula i iskazan je pozitivan stav u kojem je Vlada rekla da neće dopustiti da Institut propadne i mi očekujemo da se taj dug preuzme. Zato će Vlada napraviti dokapitalizaciju svojih akcija u Institutu. I na kraju oni dobijaju, a i mi svakako. U razgovore je bio uključen i Žarko Rakčević, vlasnik firme Vila Oliva, koji ima akcije u Institutu. Mi bi željeli da to ide mnogo brže jer je to nama veliko breme zbog kojeg mi baš ne možemo ni da konkurišemo za neki kredit koji nam je neophodan da bi se pripremili za narednu godinu, objasnila je naša sagovornica.
Iz Norveške je prije mjesec zvanično stigla potvrda da su oni spremni da nastave program rehabilitacije iduće godine:
-Već su nam poslali i datum dolaska, 12. aprila. To je prva grupa ukoliko ne bude opet nekih problema koji ne zavise ni od njih ni od nas. Mi se moramo pripremiti za to. Ove dvije godine se ne može reći ni da smo poslovali to je prosto bilo preživljavanje. Potvrde imamo i od agencije Fontana iz Holandije koja se sprema početkom aprila da krene sa svojim gostima.
Institut ima post kovid rehabilitaciju, a kako ističe dr Delić, Vlada je pokazala senzibilitet pa u Institutu očekuju da sada počne taj program za građane Crne Gore. To bi, kaže ona, za Institut bila značajna finansijska injekcija.
Dr Delić navodi i da od februara, od kada je preuzela dužnost v.d. direktora, traju razgovori sa Opštinom o dugo obećavanoj školi u Igalu.
-Očekujemo da se taj plac kupi po tržišnoj cijeni i da krenemo u pravcu razvoja, kazala je Delić.
Institut radi 73 godine i u svom postojanju izgradio je reputaciju i brend van granica i bivše i ove zemlje. Od 1969. godine Institut promoviše zdravstveni turizam, koji je u fokusu svjetskog trenda tek 10 godina.
-Institut je taj put davno zacrtao. U dvije vrlo važne strategije razvoja turizma i pametne specijalizacija Institut je nosilac razvoja, zaključila je Delić i istakla da sve to govori da se ova naša zdravstveno rehabilitaciona ustanova. neće ugasiti.
Razgovor sa dr Marinom Delić pogledajte u emisiji Novsko jutro