Zanimljiva tribina o povezanosti Boke i Vojvodine

Istoričar  Ognjen Karanović sinoć je u Kući nobelovca Iva Andrića održao tribinu „Boka i Vojvodina – nadahnuća kulturnog preporoda“.

Predavanje je organizovano u okviru saradnje Herceg Festa i Kulturnog centra Novog Sada na osnovu sporazuma o razmjeni i zajedničkoj realizaciji programa iz oblasti kulture.

Ognjen Karanović je na zanimljivom predavanju pokušao da poveže  Boku i Vojvodinu,  kroz različite činjenice koje istorija piše i pokazuje. On kaže da je najvažnija poveznica ovih oblasti – narod.

-Narodi Boke i Vojvodine i kompletna njegova istorija, duhovni profil, politički  profil, čak i u različitim periodima pokazuje da mi tu govorimo o istovjetnoj naciji, odnosno istovjetnom nacionalnom  identitetu danas, a nekada o istovjetnom etničkom identitetu iako su etnološke pa i političke razlike bile sasvim evidentne i sasvim jasne. Da bismo mogli to na sveobuhvatan način da razumijemo mi moramo da shvatimo da istovjetni procesi, geneze razvoja građanskog društva koje je na neki način iznjedrilo i nacionalni identitet u 18. i 19. vijeku su fakticitet i za narod u Boki i za narod u prečanskim zemljama, odnosno potonjoj srpskoj Vojvodini,  srednjevekovne tradicije srpskog naroda i države njegovane su u duši, u njedrima i stanovništva Boke i prečanskih zemalja i to mi vidimo ako napravimo pregled srpske junačke poezije ili srpske epike. Ona nije jedini ali jeste najjači istorijski izvor. Pored nje, ukoliko vidimo i osobine identiteta naroda u Boki i prečanskim zemljama mi ćemo vidjeti snažne poveznice i na ispravan način razumjeti da mi tu govorimo o istom narodu bez obzira u kojim državama živi, bez obzira o kojim epohama govori, to nema nikakve veze, vezuje nas isto ime, kaže Karanović.

Kako se Karanović temeljno bavi i istorijom Habzurške monarhije, njegova je ocjena da tadašnji prostori Boke i Vojvodine imaju posebno izražen geostrateški i geopolitički položaj.

-Ako govorimo o vremenu uzdizanja nacionalnih identiteta i građanskih društava na ovim prostorima, Boka je možda imala i veći geostrateški značaj za Habzburšku monarhiju, a naravno, nesporan je značaj prečanskih zemalja, Panonskog basena, slivova velikih reka, Dunava, Save, Morave, tada je već Habzyburška monarhija prihvatila politiku koju je osmislio Eugen Savojski o izlasku Austrije na istok i naravno da onda moravsko vardarska dolina dobija izuzetan značaj. Imperijalni pritisak, politički pritisak, duhovni pritisak Habzburkške monarhije i rimokatoličke crkve bio je snažniji u Boki nego u prečanskim zemljama. Ovaj jadranski zaliv oduvijek je imao strateški i geopolitički značaj, rekao je Karanović.

Posebnu ulogu u definiciji identiteta imala je epska poezija, odnosno epska pjesma.

-Nema nacije, ali ne samo srpske, nema evropske nacije nijedne, ili nacije koje su dio evropske civilizacije a da u temeljima svog identiteta nema epiku ili epsku junačku pjesmu. To je nemoguće. Tako je od Homera, preko Šekspira do Njegoša. Epiku ne možete odvoji od identitetskih karakteristika jednog naroda. Ona je specifičan vid faktografije, možda i najbolji pisani izvor jednog naroda, navodi Karanović.

Predavanje je organizovano u okviru saradnje Herceg Festa i Kulturnog centra Novog Sada na osnovu sporazuma o razmjeni i zajedničkoj realizaciji programa iz oblasti kulture. Za tribinu u domu visoke kulture, vladalo je veliko interesovanje publike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here