Vanredni profesor na Fakultetu dramskih umjetnosti na Cetinju, Novljanin dr Vuk Vuković, dobitnik je priznanja Univerziteta Crne Gore za ostvarene rezultate i doprinose razvoju naučnoistraživačkog, umjetničkog i stručnog rada u toku ove godine. Njemu i njegovim kolegama sa Univerziteta CG priznanja su uručena danas na svečanoj sjednici Senata.
Vuković je kazao da su najvažnija priznanja koja dolaze upravo od kolega.
-Ovo priznanje je smjernica u kom pravcu bi trebalo da se kreću dalja istraživanja i ono što je novo u oblasti umjetnosti koja je skrenuta na marginu kada je riječ o naučnoistraživačkom i umjetničkom radu. Ovakva linija podrške koja se daje profesorima čini da akademska zajednica bude bolja, rekao je Vuković.
Među nagrađenima su: prof. dr Ljiljana Kašćelan, prof. dr Srđan Darmanović, prof. dr Miroslav Doderović, prof. dr Radoslav Tomović, prof. dr Željko Jaćimović, prof. dr Špiro Ivošević, profesor mr Lazar Pejović, prof. dr Olivera Miljanović, profesor Tatjana Krkeljić, prof. dr Đorđije Vujadinović, prof. dr Slavica Stamatović Vučković, doc. dr Martin Ćalasan, doc. dr Branka Živković, doc. dr Marija Jevrić, doc. dr Petar Šturanović, doc. dr Ana Pešić, i naučni saradnik dr Boris Banjević.
Rektor UCG-a prof. dr Vladimir Božović poručio je da je Univerzitet Crne Gore dobar model za cijelo društvo i primjer kako se uspješno mogu ujediniti sve raznovrsnosti i lične dimenzije za korist zajednice.
On je rekao da je Univerzitet povratio ugled institucije čiji su stavovi bitni, a da se brojne državne institucije sve snažnije oslanjaju na znanja koja stanju u ovoj kući.
Govoreći o postignutim rezultatima tokom godine, Božović je kazao da je budžet UCG za 2022. godinu iznosio 29 miliona, dok je za narednu planirani budžet čak 34 miliona eura.
-Moram da istaknem krupne infrastrukturne zahvate koji su uključivali rekonstrukciju zgrada više fakultetskih jedinica, a takođe je vođeno računa o „zelenoj“ strani života Univerziteta. U tom smislu su izrađena tri parka na više od tri hiljade kvadratnih metara, naveo je Božović.
Takođe, kako je dodao, regulisano je pitanje prostora koje će pripasti UCG takozvanoj „Eko zgradi“.
U posljednje dvije godine, kako je rekao, elektronska procedura prijave za upis na UCG bila jednostavna i brza, i to sve zahvaljući pilot projektu elektronskog upisivanja, koji je finansijski podržala Evropska unija.
Pokrenut je program angažovanja studenata demostranata za pružanje pomoći i podrške u realizaciji nastavnog i istraživačkog procesa na nivou cijelog Univerziteta. Božović je istakao i da je UCG dobitnik pohvalne nagrade Savjeta Evrope za „Holistički pristup akademskom integritetu, a zadržali su i status institucije sa logoom izvrsnosti ljudskih resursa u istraživanju do 2025. godine, koji dodjeljuje Evropska komisija.
Prema riječima Božovića, ove godine je potpisano 20 novih, što čini ukupno preko 80 bilateralnih ugovora sa svejtskim univerzitetima iz 33 zemlje.
Takođe, kako je dodao, 201 student iz Crne Gore je na nekom od inostranih partnerskih univerizeta, dok su na UCG-u trenutno 84 strana studenta.
Božović je tokom sjednice uručio zvanje emeritusa profesoru na Prirodno matematičkom fakultetu, Žarku Pavićeviću.
Izvor: UCG