VUJOVIĆ: CG BEZ NAPRETKA U PRAVOSUĐU, U IZVJEŠTAJU EK POMAK ZA MEDIJE I FINANSIJE

Za Crnu Goru je najvažnije da u godišnjem izvještaju Evropske Komisije nije konstatovano nazadovanje, ali da je od izuzetne važnosti, što je država napravila pomake u stabilnosti finansija i u borbi sa organizovanim kriminalom i korupcijom, ali da i dalje se pominju afere snimak i koverta – ocijenila je za RT HN poslanica u Skupštini Crne Gore i članica odbora za međunarodnu saradnju Tamara Vujović:

– Izvještaj Evropske komisije o napretku Crne Gore, koji je juče predstavila Oana Kristina Popa, šefica delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, govori da je  ukupna ocjena za napredak Crne Gore 3,03. S obzirom da ocijenjuju od jedan do pet – možemo da kažemo da je to solidna ocjena. Ono što Evropska komisija godišnje izvještava, govori se o stepenu  pripremljenosti, što je jedna ocjena, a druga se izračunava za svako poglavlje, a to je mjera napretka. U nekim oblasti imamo napredovanje, u nekim stagnaciju, ali nema ni jedne ocjene da imamo nazadovanje. Ove godine izvještaj je nešto drugačiji, zato što su Crna Gora i Srbija prihvatile novu metodologiju da pregovaraju, ali i novu metodologiju, po kojoj će biti ocijenjene. Prvo će se gledati naš napredak u poglavljima 23 i 24 u oblastima vladavine prava, temeljnih prava i borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije. Bez napretka u tim oblastima, neće biti zatvaranja poglavlja, neće biti uspješnije. U tim oblastima, pogotovo, kada se tiče reforme u pravosuđu  ocjena je – bez napretka. Ta ocjena treba da nas zamisli, zabrine. Više puta se u izvještaju ponavlja da svi treba da skupimo snage, prevaziđemo političke nesuglasice, konflikte i polarizaciju, da bi uspjeli da radimo dalje na reformi pravosuđa, da bi se desila ključna imenovanja u pravosuđu i da bi pospješila rad tužilačkog i sudskog savjeta, gdje su, takođe, pokazane loše performanse, jer su to ključne ocjene, koje daju ton čitavom izvještaju, kazala je Vujović.

 Ona dodaje da je Skupština u ovom izvještaju pohvaljena, kao institucija, koja je pokazala veliki nivo transparentnosti i trebalo bi da pojača kontrolnu ulogu, koju bi mogla da ima, kao institucija.

-Što se tiče donošenja odluka i konsenzusa i kvalitetne debate, potrebno je da svi akteri, kao i ovi koji imaju mišljenje o radu parlamenta, dolaze ili ne dolaze na sjednice, poslušaju te preporuke iz izvještaja. Nama taj izvještaj treba  da posluži, kao mapa puta kojim treba da idemo, ne samo da bi ušli u EU, nego i da bi dosegli neke evropske  standarde. A evropski standardi podrazumijevaju depolitizovano, visokoprofesionalno i nezavisno pravosuđe. To se ne može uraditi bez kvalifikovane većine, bez dvije trećine poslanika u parlamentu, što opet zahtjeva konstruktivni dijalog i razgovor. To je začarani krug, ako ne želimo rješenje. Ako želimo treba da poslušamo te poruke i da se prema tome upravljamo i radimo, navela je Vujović.

Ona iznosi da izvještaj pocrtava i neke pozitivne stvari, kao što je određeni napredak u slobodi medija i izražavanja, gdje se, naročito, pohvalno Evropska komisija izrazila prema Savjetu RT CG, koji je promijenjen.

-Već nakon mjesec su dali ocijenu, da se vidi da se tamo počelo da prikazuju sadržaji politički pluralistički izraženi i da nije više zastupljen jedan ugao gledanja. Tako da se na slobodu izražavanja i medija i te kako gleda i tu smo dobili dobru ocjenu, kao i za određene finansijske parametre i za osnovna ljudska prava, u smislu zakonske regulative, kazala je Vujović.

Zaplijene narkotika, sprječavanje šverca cigara doprinijeli su ocjeni da je Crna Gora napredovala u borbi sa organizovanim kriminalom i korupcijom – a afere snimak i koverta pominju, kao i prethodnih godina. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here