ВУЈОВИЋ: ЦГ БЕЗ НАПРЕТКА У ПРАВОСУЂУ, У ИЗВЈЕШТАЈУ ЕК ПОМАК ЗА МЕДИЈЕ И ФИНАНСИЈЕ

За Црну Гору је најважније да у годишњем извјештају Европске Kомисије није констатовано назадовањe, али да је од изузетне важности, што је држава направила помаке у стабилности финансија и у борби са организованим криминалом и корупцијом, али да и даље се помињу афере снимак и коверта – оцијенила је за РТ ХН посланица у Скупштини Црне Горе и чланица одбора за међународну сарадњу Тамара Вујовић:

– Извјештај Европске комисије о напретку Црне Горе, који је јуче представила Оана Kристина Попа, шефица делегације Европске уније у Црној Гори, говори да је  укупна оцјена за напредак Црне Горе 3,03. С обзиром да оцијењују од један до пет – можемо да кажемо да је то солидна оцјена. Оно што Европска комисија годишње извјештава, говори се o степену  припремљености, што је једна оцјена, а друга се израчунава за свако поглавље, а то је мјера напретка. У неким области имамо напредовање, у неким стагнацију, али нема ни једне оцјене да имамо назадовање. Ове године извјештај је нешто другачији, зато што су Црна Гора и Србија прихватиле нову методологију да преговарају, али и нову методологију, по којој ће бити оцијењене. Прво ће се гледати наш напредак у поглављима 23 и 24 у областима владавине права, темељних права и борбе против организованог криминала и корупције. Без напретка у тим областима, неће бити затварања поглавља, неће бити успјешније. У тим областима, поготово, када се тиче реформе у правосуђу  оцјена је – без напретка. Та оцјена треба да нас замисли, забрине. Више пута се у извјештају понавља да сви треба да скупимо снаге, превазиђемо политичке несугласице, конфликте и поларизацију, да би успјели да радимо даље на реформи правосуђа, да би се десила кључна именовања у правосуђу и да би поспјешила рад тужилачког и судског савјета, гдје су, такође, показане лоше перформансе, јер су то кључне оцјене, које дају тон читавом извјештају, казала је Вујовић.

 Она додаје да је Скупштина у овом извјештају похваљена, као институција, која је показала велики ниво транспарентности и требало би да појача контролну улогу, коју би могла да има, као институција.

-Што се тиче доношења одлука и консензуса и квалитетне дебате, потребно је да сви актери, као и ови који имају мишљење о раду парламента, долазе или не долазе на сједнице, послушају те препоруке из извјештаја. Нама тај извјештај треба  да послужи, као мапа пута којим треба да идемо, не само да би ушли у ЕУ, него и да би досегли неке европске  стандарде. А европски стандарди подразумијевају деполитизовано, високопрофесионално и независно правосуђе. То се не може урадити без квалификоване већине, без двије трећине посланика у парламенту, што опет захтјева конструктивни дијалог и разговор. То је зачарани круг, ако не желимо рјешење. Ако желимо треба да послушамо те поруке и да се према томе управљамо и радимо, навела је Вујовић.

Она износи да извјештај поцртава и неке позитивне ствари, као што је одређени напредак у слободи медија и изражавања, гдје се, нарочито, похвално Европска комисија изразила према Савјету РТ ЦГ, који је промијењен.

-Већ након мјесец су дали оцијену, да се види да се тамо почело да приказују садржаји политички плуралистички изражени и да није више заступљен један угао гледања. Тако да се на слободу изражавања и медија и те како гледа и ту смо добили добру оцјену, као и за одређене финансијске параметре и за основна људска права, у смислу законске регулативе, казала је Вујовић.

Заплијене наркотика, спрјечавање шверца цигара допринијели су оцјени да је Црна Гора напредовала у борби са организованим криминалом и корупцијом – а афере снимак и коверта помињу, као и претходних година. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here