Центар безбједности Херцег Нови дио је кампање безбједности саобраћаја у зони школа, коју спроводе Уједињене нације. Како истичу и поред ове кампање у сарадњи са локалном самоуправом спроводе активности како би безбједност учесника у саобраћаја у зони школа била на што већем нивоу.
Саобраћајна незгода која се јутрос догодила у зони школе на пјешачком прелазу код семафора, у којој је на срећу дјевојчица лакше повријеђена, опомиње да је неопходна већа пажња као и строже контроле.
Командир Центра безбиједности Љубиша Ровчанин подсјећа да су свакодневно присутни у зонама школа.

– Наши службеници су свакодневно присутни у зонама школе и дјелују превентивно и репресивно. Дјеца су нам најбитнија и трудимо се обезбиједимо сигуран долазак и повратак из школе. Тачно је да у сваком моменту не можемо бити присутни у зонама свих школа и гледамо да поступамо по приоритетима – наводи он.
Апеловао је на возаче да поштују саобраћајне прописе и дају допринос укупној безбједности у саобраћају.
– Посебно мислим да поштују прописе који се тичу пјешака, јер су они посебна категорија учесника у саобраћају. Према пјешацима је потребан опрез и респект – истиче Ровчанин.
Центар безбједности у сарадњи са општинским Секретаријатом за културу и образовање формирао је тијело које ће се, сходно планским активностима, бавити пословима безбиједности саобраћаја у зонама школа. План се, како наводи наш саговорник, спроводи по фазама.
– Прва фаза је спроведена у првом полугодишту и на неким дјеловима пута у зонама школа замијенили смо саобраћајну сигнализацију, с обзиром на то да је закон предвидио посебу саобраћајну сигнализацију која се користи у зонама школа. Дозвољена брзина кретања, ако је школа у насељу, је до 30 km/h, а ван насеља до 50 km/h – подсјетио је Ровчанин.
Друга фаза подразумјева едукацију ученика, па чак и родитеља, о значају безбиједности саобраћаја у зони школа.
Службеници Центра безбиједности обављају и контролу превоза ученика који одлазе на екскурзију. Како је истакао Ровчанин контролишу да ли возачи посједују неопходну документацију и обављају алкотестирање.
Nas su u skolama ucili kako se prelazi ulica, a ne sa slusalicama u usima da prekaze ulicu.
Djevojcica nije imala slusalice u ušima. Pretrčavala je ulicu na prelazu sa ugašenim semaforima, a pošto je u pitanju dijete možda nije bola dovoljno brza da savlada taj opasan prelaz. Vozač je kočio ali je ipak udario. Podsjećam da je semafor za vozače i za pješake istovremeno isključen. Gdje to ima? Ko je onda kriv? Niti djevojcica niti vozač. Upalite semafor na raskrsnici, jer je pitanje vremena kad će neko poginuti.
Ako semafor ne radi, prati se druga signalizacija, sto znaci vozac je duzan zaustaviti se na pjesackom prelazu ako ima pjesaka. Ja sam vozac i par puta sam stao tu na pjesackom ali uzalud jer sa druge strane lete, da pjesak nije siguran ni da je ptica.