Plan za pripremu ljetnje turističke sezone urađen je u skladu sa programom Vlade za 2023. godinu i definisan na osnovu informacija koje su dostavili državna preduzeća, institucije, lokalne uprave i turistička privreda. Jedan od gorućih problema koje treba rješavati su gužve na graničnim prelazima, posebno sa Hrvatskom, odnosno Evropskom unijom, čulo se na sjednici Vlade.
Kako je kazao premijer u tehničkom mandatu, Dritan Abazović, ambicija je da ovogodišnja ljetnja sezona bude rekordna po prihodima.
– Parametri za prva tri mjeseca, mada oni nisu relevantni za ukupnu sliku, pokazuju da će se to i dogoditi. Prema trenutnom bukingu i najavama, idemo u tom pravcu. Pojedini rizorti na primorju već su puni ili blizu punih kapaciteta, a imaju prodate aranžmane do kraja oktobra – navodi on.
Abazović je istakao da je potrebno izaći na tržišta koja manje poznaju Crnu Goru, poput Sjedinjenih Američkih Država.
Kako je kazao ministar turizma i ekonomskog razboja, Goran Đurović, planirane aktivnosti u okviru Plana usmjerene su ka unapređenju kvaliteta sveukupne turističke ponude.
– To se postiže podizanjem kvaliteta infrastrukture i usluga, stvaranjem diverzifikovane ponude usmjerene ka različitim ciljnim grupama i emitivnim tržištima. Takođe, bitni su efekti smanjena sive ekonomije, podsticanja zapošljavanja domaće radne snage, bolje avio povezanosti i pozicioniranja destinacije uz dominantnu primjenu savremenih digitalnih tehnologija i kanala komunikacije – informisao je on.
Đurović je apelovao na premijera Abazovića i ministra unutrašnjih poslova, Ivana Adžića da sa nadležnimo organima Republike Hrvatske iznađu rješenje za brži prelaz granica.
– Da li kroz granični prelaz Kobila, da se nađe model da se proces ubrza, to su ti transferi i autobusku saobraćaj. To bi bilo strateški važno, siguran sam ne manje ni za Hrvatsku, čiji tur-operatori, takođe, imaju taj problem. Apelujem, ako možete i imate komunikaciju, da taj proces ubrzamo i nađemo model, mada znamo da to nije jednostavno – kazao je Đurović.
Premijer Abazović saglasan je da je potrebno omogućiti lakši i jednostavniji prelaz granica, ali u okvirima zakona.
– Možda ne možemo da ubijedimo druge države i naše susjede da urade isto, ali moramo da budemo na visini zadatka. Naravno, poštujući pocedure propisane zakonom i ono što su naše obaveze kada je riječ o međudržavnom saobraćaju – poručio je on.
Ministar Adžić kazao je da je MUP upoznat sa dugogodišnjim problemom zagušenja graničnih prelaza, posebno u najfrekventnijim mjesecima tokom turističke sezone.
– Ove godine dodatno je otežana mogućnost da na bilo koji način ubrzamo prelazak turista koji dolaze ili izlaze iz Crne Gore na graničnim prelazima sa Hrvatskom, s obzirom da su oni postalo dio Šengena, tako da moramo tražiti neku alternativu i zajednički raditi na tome jer imamo zahtjeve i sa njihove strane, kao i sa strane svih država regiona da pokušamo da otčepimo kolone i gužve koje se stvaraju na graničnim prelazima – kazao je Adžić.
Ministar Adžić skrenuo je pažnju da su nelegalne migracije u povećanom procentu, tako da na prvom mjestu, kako je kazao, mora biti bezbjednost, pa tek onda turizam.
Na sjednici Vlade čulo se da je u pripremi veći broj avionskih linija turske komapnije Turkiš Erlajns, kao i uvođenje loukost kompanije Pegazus na crnogorsko tržište.